Gebelikte Saç Dökülmesi Sebepleri

Paylaş
 

Pek çok anne adayı gebelik döneminde belli başlı pek çok sebepten dolayı hamileliğin belli dönemlerinde saç dökülme sorunu yaşar. Buna sebep olan içsel ve dışsal birçok neden bulunmakta. Bu tip sorunla karşılaşan anne adayları bu konu hakkında uzman bir hekimden yardım almalı ve bu konu hakkında bilinçlenmelidir. Peki, gebelikte saç dökülmesi sebepleri nelerdir?

Hamilelikte Saç Dökülme Nedenleri

Gebelik döneminde anne adaylarının en fazla karşılaştığı sorunların başında mide bulantısından sonra saç dökülmesi gelmektedir. Saç dökülmesinin fiziksel koşullara ya da rahatsızlıklara bağlı olarak pek çok nedeni vardır. Gebelikte bedende gelen bazı değişimler ve hormonlardaki değişikler anne adaylarının saçlarının dökülmesine sebep olur. Dolayısıyla denilebilir ki gebelikte meydana gelen saç dökülmesi çok yaygın bir şekilde görülen gebelik belirtileri arasında yer alır.

Genellikle gebelikte saç dökülmesi çeşitli sebeplerden meydana gelmekte. Bu sebeplerin başında hormonal değişikler ve fizyolojik değişimler gelmektedir. Genellikte hamilelikte ortaya çıkan saç dökülmesi gebelikten sonra ortadan kalkar ve anne adayı tekrar eski saç sağlığına kavuşur. Gebelikte saç dökülmesine sebep olan diğer başlıca sebepler şunlardır;

  1. Genetik Faktörler

Gebelikte saç dökülmesine sebep olan diğer etkenlerden biri de genetik yatkınlıktır. Eğer ailenizde saç dökülme problemi genetik olarak yaygın ise sizde de saç dökülmesi görülme olasılığı olacaktır. Dolayısıyla hamilelik ve hormonların etkisi ile de gebelikte saç dökülmeniz normale göre daha fazla olacaktır. Saç bakımı ile alakalı olarak bazı tedavi yöntemleri saç dökülmesini hafifletebilir. Bunun için bir uzmandan yardım almalısınız.

  1. Hipotiroidi

Bu faktör genel itibari ile gebelikte anne adaylarının saçlarının dökülmesine sebep olur. Vücutta meydana gelen tiroid hormonunda bir düşüş saç kaybı yaşamanıza sebep olabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda doktorunuza danışmak yararınıza olacaktır.

Bu yazı 225 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun