Gebelikte Sırt Ağrılarının Sebebi ve Tedavisi

Paylaş
 

Hamilelik süreci her anne adayı için farklı ilerler. Her bünye farklı reaksiyonlar gösterdiğinden dolayı hamilelik esnasında farklı durumlar oluşabilir. Bebek anne karnında gelişimini 9 ayda tamamlar. İlk aylarda küçük bir boyutta olduğu için anneye fazla yük vermezken, büyüyen bebek zamanla annede bazı sıkıntıların oluşmasına neden olabilir. En sık görülen problem ise gebelikte sırt ağrılarıdır. Yaygın olarak görülen gebelikte sırt ağrılarının sebebi ve tedavisi uzman hekimler tarafından değerlendirilir. Sonrasında ise tedavi sürecine geçilir.

Hamilelikte Sırt Ağrısının Oluşumu

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren vücut anatomik olarak bazı uyarıları size iletmeyi başarır. İlk aylarda sadece bulantı ve kusma şikâyeti olurken son aylarda bel ve sırt ağrıları yaygınlaşır. Sırt ağrıları genelde yanlış yatış ve oturuş pozisyonlarından veya bebeğin anneye verdiği yükten kaynaklanır. Bebeğin ve alınan kiloların ağırlığını taşıyamayan amme adayı sırt ağrısı sıkıntısı ile karşı karşıya kalır. Sırt bölgesindeki kaslar ağırlığın karşısında kasılarak ağrılar oluşturur. Yaşanılan stres de sırt ağrılarını fazlalaştırır.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik boyunca zaman zaman bazı sıkıntılar yaşansa da anne olma fikri tüm bu olumsuzlukları örtmeye yetmektedir. Ancak gün içerisinde inanılmaz ağrılar yaşatan ve hareket etmeyi kısıtlayan sırt ağrıları ufak birkaç önlemle azaltılabilir. Duruş egzersizleri yaparak, rahat bir yatak tercihinde bulunarak, yük ve ağır eşya kaldırmada dikkatli olunarak ve doğru giysiler giyerek sırt ağrıları azaltılabilir. Ayrıca gün içerisinde küçük molalar vererek sırt üstü uzanmak da sizi rahatlatacaktır. Ağrının durumuna göre doktor önerisiyle sıcak veya soğuk kompleksler uygulanabilinir. Stresten uzak durarak da sırt ağrılarını hafifletebilirsiniz. Egzersiz programlarını düzenli uygularsanız hamilikte yaşadığınız sırt ağrılarından tamamen uzaklaşabilirsiniz.

Bu yazı 218 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun