Genital Bölge Kızarıklığı Nedenleri?

Paylaş
 

Vücudunuzun belirli noktalarında dönem dönem kızarıklıklar kaşıntılar oluşabilir. Bunun birçok sebebi olabilir. Genital Bölge Kızarıklığı Nedenleri? Tek bir yanıt altında cevaplanamaz. Yediğiniz gıdalara, kullandığınız ürünlere kısacası her nokta irdelenmelidir.

Genital Bölgede Oluşacak Kızarıklığın Sebepleri

Hassas cilt tipinin yer aldığı genital bölge ince deri yapısı ile alerjik reaksiyonlara karşı daha hassastır. Tepkimesi vücudun diğer bölgelerine göre daha fazladır. Bu sebeple dikkat edilmelidir. En başta temizlik çok önemlidir. Hijyen olmayan bir yerde her türlü bakterinin üremesi beklenebilir. Temizlik için kullandığınız malzemeler de tetikleyici nedenlerdir. Jilet, tüy dökücü kremler, ağda ya da epilasyon cihazları hepsi kızarıklık sebebi olabilir. Jiletin tahriş özelliği, tüy dökücü kremlerin içerisinde kullanılan hammaddeler, ağda da kılların kökünden alınması ya da epilasyon cihazlarında atım ışıkları cildinize iyi gelmiyor olabilir. İyi gelmediğini oluşan kızarıklıklar, kaşıntılar ve kıl köklerinde meydana gelen küçük sivilcelenmelerden anlayabilirsiniz. Kullandığınız iç çamaşırının önemi de oldukça büyüktür. %100 pamuk içerikli iç çamaşırları tercih etmelisiniz. Naylon içerikli ürünler büyük oranda terleme yaparken, terli noktanın daha da asitlenmesine ve yaraların, kaşıntı ve kızarıkların büyümesine, ilerlemesine sebep olur. Her gün iç çamaşırınızı değiştirmelisiniz.

Kızarıklar Nasıl Giderilmelidir?

Kullandığınız tuvaletler alaturka ya da oturaklı ise mutlaka klozet örtüsü kullanmalısınız. Bayanlarda idrar torbası ve rahim ağzı yakınlığı sebebiyle mikrop kapma olasılığı da çok fazladır. Bu sebeple bayanlar çok sık idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşar. Bu durum sizi hastalıklardan koruyacaktır. Günlük petler çantanızdan eksik olmamalı. Gün içerisinde en az iki kere değiştirmelisiniz. Bu olay sanki iç çamaşırınızı yeniler gibi etki bırakacaktır. Bütün bunlara dikkat etmenize rağmen hala kızarıklık ve kaşıntı sorunu yaşıyor iseniz, yediğiniz yiyecekler de barındırdığı asit oranı da artırıcı nedenlerdir. Turşu ve domates gibi asitli gıdalar, yoğurt ve peynir gibi mayalı gıdalar, gazlı içecekler de artırıcı seçenekler arasındadır. Kaşıntı ve kızarıklık olan noktalara bebek pudrası da kullanabilirsiniz. İlerleyen kızarıklar için mutlaka kadın doğum ya da cildiye polikliniğinden randevu almalısınız.

Bu yazı 445 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun