Genital Bölge Sağlığını Koruma

Paylaş
 

Kadınların en fazla sorun yaşadığı durumlardan birisi genital bölge sağlığını koruma konusudur. Genitap Bölge temizliği yapacağınız sırada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Sağlık hocası olarak sizlere bu noktada bilgi vereceğiz.

Genital Bölge Temizliği Yapacağınız Sırada Sabun Kullanmayın

Adet dönemi, cinsel ilişki sonrasında ve tuvalet sonrasında genital bölgenizi temizlemek istemeniz çok normaldir. Fakat genital bölge temizliğinizi yapacağınız esnada kullanacağınız ürün çok önemlidir. Sabun kullanmanız genital bölgenizin pH dengenizin bozulmasına sebep olabilir. Kaşıntı, ağrı, akıntı, kötü koku gibi durumlar ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu evrede uygun formüllere sahip olan ürünler kullanabilirsiniz.

Adet Dönemi Temizliğine Dikkat Edin

Adet döneminde hijyenik ped ve tampon kullanmalarınıza bağlı olarak vajinanızda akıntı, kaşıntı ve kötü koku meydana gelebilir. Özel günleriniz sırasında temizliğe daha fazla özen göstermeye dikkat etmelisiniz. Bu yüzden 4 saatte bir ped değiştirebilirsiniz.

Pamuklu İç Çamaşırı Kullanın

Kullandığınız iç çamaşırlarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Sentetik iç çamaşırı kullanmanız vajina bölgenizde bakteriler meydana gelmesine sebep olabilir. İç çamaşırı seçiminizde öncelikli olarak %100 pamuklu iç çamaşırı tercih etmeniz gerekir. Özellikle uzun süre iç çamaşırınızı değiştirmeyecekseniz mutlaka pamuklu iç çamaşırı tercih etmelisiniz.

Probiyotik İçeren Besinler Kulanın

Sağlıklı beslenmek her anlamda çok büyük önem arz etmektedir. Genital bölgenizin mantar gibi enfeksiyonlardan korunması için probiyotik içeren besinlerden yardım almalısınız. Yoğurt, ev yapımı turşu, kefir, peynir, keçi sütü ve elma sirkesi gibi besinler kullanmalısınız.

Bu yazı 359 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun