Genital Bölgede Oluşan Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

İnsanlar için ciddi sorunlardan birisi de genital bölgelerinde çıkan çıbanlardır. Böylece bu durumdan mustarip birçok kişinin aklına aynı soru gelir, genital bölgede oluşan çıban nasıl tedavi edilir? Çıban genelde kalça, eklem yerleri ve genital bölgelerde çıkar. Pürüzsüz olan tenlerde yeterli hijyenin sağlanamadığı durumlarda gözenekler tıkanma yaşar. Bu söz konusu ter gözeneklerini günlük hayatımızda sadece yürüyerek bile tıkamamız mümkün oluyor.

Çıban Nasıl Oluşur?

Ter gözenekler tıkandığı zaman, deri üzerinde bulunan bakteriler bu bölgeleri besin kaynağı olarak kullanır. Böylece bu bakteriler ter ile beslenmeye başlar. Böylece bakteriler atık oluşturur ve bu atıklar terle birleşince o bölgede tıkanma ve nihayetinde çıban oluşumuna sebep olur. Aynı durum kıl bölgeleri için de geçerlidir. Kıl olan bölgelerde bol miktarda bakteri yaşadığı için daha fazla koku yayılır.

Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Çıban sorunu hemen hemen herkesin başına gelen can sıkıcı bir olaydır. Çıbandan kurtulmak isteyen kişiler evde ilk olarak hijyenlerini sağlamalıdır. Çıban aslında temizlik yapılması gerektiğini gösteren bir oluşumdur ve bölgelerin temizlenmesi durumunda sorun ortadan kalkar. Çıban yüz bölgesinde çıkmadıysa, yani burunda, yüzde, dudakta değilse halk arasında kara merhemde denilen “ihtiyol pomad” isimli krem kullanılarak çıbanı bir günde yok etmek mümkün olur. Kara merhem kullanıldıktan sonra mutlaka o bölgeyi sargı beziyle sarın.

Kara merhem iltihap çıkmasını sağlayacağı için o bölgeden bol miktarda iltihap çıkacaktır. Çıbanları sivilcelerle karıştırmamak gerekir çünkü bu bölgede ciddi bir iltihap birikimi söz konusudur. İltihap tamamen akıncıda o bölge sıcak suyla yıkanmalıdır. Ellerinizin temizliğine bu süreçte önem vermelisiniz. Bu bölgeye ellerken temiz olduğundan emin olmalısınız. Yoksa yara enfeksiyon kapar ve belirtiler çok daha kötü bir hal almaya başlar.

Bu yazı 2207 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun