Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Gıda zehirlenmesi, tükettiğiniz besinlerin son kullanma tarihleri geçmesine yani bozulmasına rağmen tüketmeniz durumunda başınıza gelebilecek durumlar arasındadır. Buna besin zehirlenmesi de denildiğini görebilirsiniz. Tükettiğimiz bütün gıda maddelerinin bir ömrü vardır. Son kullanma tarihi geçen besinlerin üzerinde ise mantar, küf ve zararlı bakteriler oluşmaya başlayacaktır.

Son kullanma tarihi geçmiş olan gıdaları bilinçsiz bir şekilde yediğiniz zaman vücudunuzun savunma mekanizması devreye girecektir. Bu şekilde tükettiğiniz besinleri ishal ve kusma gibi durumlarla dışarıya atmaya çalışırsınız.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda zehirlenmesi tükettiğiniz besinlerin kana karışmasıyla meydana çıkmaya başlar. Bu zehirlenme sürecinin başlaması minimum 20 dakikayla maksimum 24 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir. Gıda zehirlenmesi yaşayan kişilerde en sık görülen belirtiler şu şekildedir:

-İshal

-Mide bulantısı

-Kusma

-Ateş

-Nefes darlığı

-Titreme

-Terleme

-Mide bulantısı

-Üşüme

Gıda zehirlenmesi yaşadığınız zaman bu tarz belirtiler hissetmeye başlarsınız. Bunların dışında nadiren görülen bazı şikayetlerde bulunmaktadır. Bu şikayetler şu şekildedir:

-Kanlı ishal

-Kan kusma

-Hareket bozuklukları

-Görme bozuklu veya geçici körlük

-Halüsinasyon görülmesi

-Konuşmada zorlanma

Bu tarz belirtiler hissediyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Hastalığın tedavisi sırasında genellikle mide yıkanması yolu izlenmektedir. Gıda zehirlenmesi zamanında tedavi edilmediği takdirde çeşitli problemler oluşmasına sebep olabilir. Özellikle bazı zehirlenme türleri çok ağır olduğu için sonu ölüm ile sonuçlanan rahatsızlıklar oluşmasına sebep olmaktadır.

Bu yazı 390 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun