Göbek Düşmesi Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Hemen hemen her yaştan insanın başına gelen hastalıklardan bir tanesi olan göbek düşmesi basit olarak değerlendirilecek bir hastalık değildir. Aksine dikkat edilmesi ve belirtileri görüldüğünde destek alınması gereken bir durumdur. Bunun için göbek düşmesinin nedenleri nelerdir?, göbek düşmesi nasıl geçer? Sorularının cevabı oldukça önem arz eder. Bu soruların cevapları hastalığında tanısında ve tedavisinde bilinçli olmak adına önemlidir.

Göbek Düşmesinin Belirtileri

Göbek düşmesinin belirtileri arasında ilk olarak göbek ve çevresinde ağrı oluşması sayılabilir. Ardından göbek çevresinde şişlik, ödem ve hassasiyet oluşması durumu da şikayetlere eklenir. Halsiz, hazımsızlık çeken, bitkin ve yorgun olduğunu hissetmeye başlayan hastalar sorunun neden kaynaklandığını anlamaya çalışırlar. Karın bölgesinde gaz sıkışması da görülebilir. Yemekten sonra daha da rahatsız eden şişkinlik haline bulantı, ekşime, baş ağrısı ve terleme gibi belirtiler de eklenir. Uykusuzluk ve tembellik de eklendiğinde artık iyice hissedilir derecede huzursuzluk hali yaşanmaya başlar. Karındaki ağrıya ilerleyen günlerde kusma, ishal veya yüksek ateş de eşlik edebilir. Bu belirtiler yaşandığında hemen tedavi için bir doktorla görüşülmelidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek düşmesinde sıklıkla başvurulan yöntemlerden bir kaç tanesi zarar verecek uygulamalar olabilir. Göbeğe sıcak su tamponu yapmak veya tereyağı, soğan, yumurta, kına gibi maddeler koymanın bir faydası olmadığı gibi zararı da oluşabilir. Ayrıca masaj yaparak göbeği yerine getirmek isteyen kişilerin bazıları da göbeğe zarar vererek daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Göbek düşmesinde bardak çekme yöntemi kullanılabilir. Göbel deliğine pamuk konu. Ardından pamuk çakmak ile yakılır. Yanan pamuğa göbeği kapatacak şekilde su bardağı koyulur. Göbekte kan dolaşımını artırma yoluyla tedaviye destek olunması beklenmektedir. Kas gevşetici de yardımcı olacaktır.

Bu yazı 235 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun