Göz Kanlanması Sebepleri Nelerdir?

Paylaş
 

Şüphesiz ki göz tüm canlıların en hassas duyu organlarından biridir. Çabuk mikrop kapabilir ve çok kolay dış faktörlerden etkilenebilir. Gözlerde yaşanılan en büyük problemlerden biri de göz kanlanması olmaktadır. Göz kanlanması gözün ak kısmında bir kan oturması olarak da adlandırılabilir. Bu sorunu yaşayan kişilerin sormuş olduğu ilk soru ise göz kanlanması sebepleri nelerdir? Kılcal damarlar genişleyerek çatlar ve bunun sonucunda kişi bir sabah uyandığında gözünü kanlanmış şekilde bulabilir. Bu problemin sebebi ve çözümüne odaklanılmalıdır. Çünkü ciddi bir sorun olabilir.

Göz Kanlanmasının Genel Sebepleri Neler Olabilir?

Göz kanlanması ile ilk akla gelen alerjik reaksiyonlardır. Gözün sürekli kaşınması, sürekli batma hissinin olması kanlanmaya sebep olabilir. Ve genelde bağışlık sisteminin zayıflaması ile oluşmaktadır. Histamin eksikliği sebep olabilir. Enfeksiyon en büyük sebebi olabilir. Hatta beraberinde şişmiş gözleri de getirdiği için çoğu kişinin endişelendiği bir durumdur. Bunun da tedavisi bulunur. Ancak doktora mutlaka başvurulması gerekir.

Uyku eksikliği ise en büyük göz kanlanması sebeplerinden biridir. Eğer kişinin uyku düzeninde sorun varsa, geceleri özellikle geç yatıyorsa, bilgisayar ve televizyonla ciddi bir vakit geçiriyorsa göz kanlanması kaçınılmaz bir sondur. Alkollü içeceklerin sık kullanılması da göz kanlanmalarına sebeptir. Çünkü alkol göz için gerekli olan vitaminlerin emilmesini önlemektedir. Bu nedenle de ortaya göz kanlanması gibi sorunları çıkarır.

Lens Kullanımı Göz Kanlanmasına Sebep Olabilir

Lens kullanımı mutlaka dikkatli yapılmalıdır. Lensleri kişiler geceleri çıkarmazsa göz kanlanmasının engellenemez sebeplerinden olur. Gece boyu sürtünme sorunu sebebiyle lens göz içerisinde ciddi bir kanlanmayı ortaya çıkarabilmektedir. Acilen doktora gidilmeli ve doktora gidilene kadar da lens kullanımı bırakılmalıdır. Böylece hızlı bir tedavi ile gözdeki kanlanma ortadan kaldırılmaktadır.

Bu yazı 313 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun