Göz Kanlanması Sebepleri

Paylaş
 

Gözün beyaz kısmında bulunan çok küçük kılcal damarların, şişme veya genişlemeden dolayı içlerine fazla miktarda kan dolması ile gözün bu bölgesi kızarır ve halk dilinde göz kanlanması denilen olay meydana gelir. Kanlanma olayı tek gözde oluşabileceği gibi iki gözde de oluşabilir. Genellikle göz kanlanması sebepleri toz kaçması, tahriş ve alerjiden olduğu kabul edilerek çok fazla üzerine düşülmez ama bu olay bir çok önemli rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Göz Kanlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Göz kanlanmasının sebeplerinin başında göz alerjisi gelir ve alerjiden dolayı gözün sürekli olarak kaşınması kızarmasına sebep olur. Konjunktivit ve blefarit denen gözde oluşan enfeksiyonlarda da sıklıkla kızarmalar görülür. Geceleri çok geç yatmaktan dolayı uykuyu alama ve televizyon, bilgisayar ve telefon ekranlarına uzun süre bakılması da bu kızarıklığa yol açabilir. A ve B vitaminin emilmesine engel olduğundan alkollü içecekler de göz kanlanması yapabilir. Bu sebeplerin yanı sıra lenslerin gece çıkarılmaması veya süresi geçmiş lens kullanma, üst solunum yolu hastalıkları ve saman nezlesi, göz kuruluğu veya gözün darbe alması, göz tansiyonu ve troid ile kalitesiz güneş gözlüğü kullanımından dolayı gözün zararlı güneş ışıklarına maruz kalması ve kirpik dibi iltihapları da göz kanlanmasının yaygın olarak bilinen sebeplerindendir.

Göz Kanlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kanlanması uzun sürüyor ve rahatsızlık veriyorsa mutlaka göz doktoruna gidilmelidir. Doktorun ilaç kullanımını gerektirmediği tanısından sonra ise doğal metotlar kullanılabilir. Öncelikle gözün ihtiyacı olan vitaminleri içeren havuç ve domates bolca tüketilmelidir. Beze sarılan buz parçaları veya soğutulmuş çay poşetleri ile yapılan soğuk kompres uygulamalarından genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bunların yanında dilimlenmiş salatalık da göz kapaklarına uygulanabilir. Diğer metotlar ise; gül suyu ile gözün yıkanması, daha fazla su içilmesi, gözün soğuk su ile yıkanması ve soğuk kaşığın göz kapağında bir süre tutulması olarak sıralanabilir.

Bu yazı 413 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun