Göz Şekline Göre Makyaj Taktikleri

Paylaş
 

Makyajın yapılmasının amacı kişinin beğenmediği noktalarını saklama ve beğendiği noktalarını ise ortaya çıkmaktır. Göz şekli için nasıl makyaj yaptığınız son derece büyük öneme sahiptir. Göz şekline göre makyaj taktikleri incelendiği zaman her göz şekline farklı makyaj tüyolarının olduğunu görebilirsiniz. Sağlık sitesi olarak sizlere bu noktada bilgi vereceğiz.

Patlak Gözler

Göz şekline göre makyaj yapacağınız sırada eğer patlak gözlere sahipseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu makyajda püf nokta ise; göz kapaklarınızın koyu ve mat bir renge sahip olan far ile boyanmasıdır. Bu şekilde makyaj yaptığınız zaman sanki göz kapaklarınız daha geride gibi duracaktır. Farlarınızı kaşlarınıza doğru yaymayı ve göz kuyruğunuzdan alt kirpiklerinize doğru uzatmanız gerekir.

Çukur Gözler

Çukur gözler, göz bebeklerinin göz çukuruna gömük olduğu bir göz şeklidir. Bu tarz bir göz şekliniz varsa makyaj hileleri kullanarak gözlerinizi ön plana çıkarmanız gerekecektir. Gözlerinizi ön plana çıkarmak için açık renk far kullanmanız gerekmektedir. Far sürerken çukurun hemen yukarına doğru yaymaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra göz kapağınız ile kaşınızın arasına gri veya kahverengi far sürmeniz de hoş bir görünüm noktasında sizlere yardımcı olacaktır.

Küçük Gözler

Gözleriniz ufaksa daha güzel gösterebilmeniz için göz kapağınızın bir bölümünü aydınlatmanız gerekmektedir. Etrafında yer alan kısmı da daha gerideymiş gibi göstermeniz gerekecektir. Bu yüzden ilk etapta gözünüzün etrafına koyu renge sahip olan far sürmelisiniz. Fakat göz kapağınızın göz pınarı bölümlerini boş bırakmaya dikkat edin. Eğer gözlerinizin altına far kullanarak ince bir şerit yaparsanız yine gözleriniz normale göre daha büyük görünecektir. Ek olarak kaşlarınızın altına da aydınlatıcı fırça sürmeye dikkat etmeniz gerekir.

Yuvarlak Gözler

Yuvarlak gözlere sahip olan kadınla açık renk farlar gözlere genişlik kazandırma özelliğine sahip olduğu için göz kapaklarının üstüne açık renk far uygulama yoluna gitmesi gerekir. Sonrasında ise aynı rengin birkaç ton koyusu ile göz çukurlarınıza boyut kazandırmanız gerekir. Boyut kazandırdıktan sonra hem alt hem de üst kirpiklerinizin diplerine kuyruğu biraz dışarıda kalacak şekilde ince bir çizgi çizmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yuvarlak gözler daha oval bir hale kavuşabilecektir.

Ayrık Gözler

Gözlerinizi birbirine daha yakın göstermek istiyorsanız burnunuzun köküne doğru koyu renk olan fondöten sürme yoluna gitmelisiniz. Bu şekilde iki gözünüzün arasındaki mesafeyi belli bir miktar olsa da kapatabilme imkanına sahip olursunuz. Aynı zamanda gözünüzün başlangıcından göz çizginize doğru ince bir çizgi de çekebilirsiniz. Göz kapağınızın kıvrımı ise burnunuza yakın olduğu yerde belirgin hale getirilmesi gerekmektedir.

Birbirine Yakın Olan Gözler

Gözünüzün kuyruk kısımları olan yerleri dikkat çekici bir hale getirebilmeniz için kaçlarınızın arasını biraz açmanız gerekir. Burun kökünüze ve göz pınarlarınızın yakınına gözlerinizin şeklini gizleyebilmek için açık renk olan bir karışım sürmeniz gerekiyor. Far süreceğiniz sırada ise göz kapağı bölgenizin ortasından başlayarak dışarı tarafa doğru çekecek şekilde sürmeniz gerekmektedir.

Bu yazı 354 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun