Göz Yanması Tedavisi

Paylaş
 

Korneal yanık veya göz yanması, bazı kimyasalların gözlerinizle temas ettiğinde ortaya çıkabilir. Bu ağrılı yaralanma kalıcı göz ve görme hasarına neden olabilir, ancak neyse ki kendinizi güvende tutmak için birkaç adım atabilirsiniz. Birçok kişi göz yanması tedavisi oluşturarak bir kaç basit adımla bu rahatsızlığından kurtulabilir.

Göz Yanıklarının Belirlenmesi

Korneal yanıklar genellikle sıvı veya başka bir maddenin göze sıçramasıyla sonuçlanır. Sıcak su gözünüzü yakabilir olsa da, yaygın göz hasarları, kimyasalları içermeye eğilimlidir. Güçlü alkali kimyasallar özellikle tehlikelidir, özellikle lye gibi kostik maddeler (birçok tahliye temizleyicide bulunan bir kimyasal). Bu maddeler göz yaralanması, göz dokusunun delinmesi ve aşırı durumlarda körlük gibi ciddi göz yaralanmalarına neden olabilir. Ayrıca korneal yanıklar da çürütücü olabilir. Bu gibi durumlarda göz yanması yaşarsınız.

Göz Yanması Tedavisi

Kimyasalları kullanırken, özellikle de sıvı formda olduklarında, sadece banyonuzu temizliyor olsanız bile, her zaman koruyucu gözlük kullanmalısınız. Yanlışlıkla gözünüze bir şey çıkarırsanız, hemen gözlerinizi yıkayın ve tıbbi yardım alın.

  • Ambulans çağırmak ya da birilerinin sizi en yakın acil servise götürmesini istemek için yardım isteyin.
  • Bu arada, yaralı gözünüz açıkken alanı suyla sulayın. Bir arkadaşınızın gözünüzü açık tutmanız gerekebilir, çünkü onu kapalı tutmak isteyebilirsiniz.
  • Gözünüzü 30 ila 120 dakika boyunca yıkayın. Acil servise vardığınızda, bir sağlık uzmanı size bu konuda yardımcı olabilir.
  • İlk ağrıya yardımcı olmak için doktor veya hemşire anestezi göz damlasıyla tedavi edebilir. Gözünüz iyice yıkandıktan sonra, bir sağlık görevlisi gözünüzü inceleyecek ve antibiyotik merhem, steroid göz damlası veya her ikisini de reçete edebilir.
  • Kalıcı göz hasarına yol açabilen ciddi yanıkları tedavi etmek için bir göz doktoruna da başvurmanız gerekebilir. Ancak çoğu durumda, derhal tıbbi tedavi aldığınız sürece gözünüz birkaç gün içinde normale dönecektir.
Bu yazı 285 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun