Güneşin Zararlı Işınlarından Korunma Yolları

Paylaş
 

Güneşin serotonin hormonunun salgılanmasını sağlama özelliği vardır. Bu hormon insanlara kendilerini daha iyi hissettirme özelliğine sahip olan bir hormondur. Aynı zamanda vücudunuzdaki D vitamini üretimini de destekler. Fakat tüm bunların yanı sıra güneşin zararlı ışınları da vardır. Bu ışınlardan korunmanın birçok kişi için çok zor olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık hocası olarak sizlere güneşten korunma yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Güneş Koruyucu Kremler Çok Önemli

Güneşten yayılan UVB ve UVA ışınları cildinizin üzerinde lekelere, yaşlanmaya ve yanık gibi problemlere sebep olabilir. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmama adına günlük bakım rutininizde mutlaka güneşten koruyucu kremlere yer vermeniz gerekmektedir.

Genellikle D vitamini eksikliği yaşayan kişiler bu durumun önüne geçmek için saatlerce güneşlenmektedir. Fakat bu tarz bir şeye gerek olmadığını söyleyebiliriz. Hatada 2 – 3 kere 15 dakika boyunca sadece ekinizi veya bacağınızı güneşte tutuyor olmanız bile vücudunuz için gerekli olan D vitamininin sentezlenmesini sağlayacaktır.

Güneşten koruyucu krem kullanacağınız sırada bunu giyinmeden önce kullanmanız gerekmektedir. Kıyafetlerinizi giydikten sonra dekolte, kol tazı bölgelere krem uygulama aşamasında zorlanma ihtimaliniz vardır. Her ne kadar hava güneşli gibi durmuyor olsa bile bulutlu havalarda da güneş kremi kullanmanız gerekecektir. Çünkü güneş ışınları bulutların arasında geçebilme özelliğine sahiptir.

Cildinizin üzerinde çevresel faktörlerden korunması için bir tabaka yer alır. Bu tabakanın pH değeri 5.5’tur. Bu tabakanın sağlıklı kalabilmesi adına mümkün olduğunca onunla aynı pH değerine sahip olan ürünler kullanmanız gerekir. Bu yüzden güneş kreminizin pH değerinin 5.5 olmasına dikkat edin.

BB krem veya fondöten tarzı makyaj ürünlerinde de SPF olduğunu görebilirsiniz. Fakat siz buna rağmen güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Güneş kreminizi evden çıkmadan 20 dakika önce sürmelisiniz.

Bu yazı 345 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun