Hamile Kadınlarda Akıntının Sebebi

Paylaş
 

Hamileliğinizden başlayarak bebeğiniz doğana kadar normaldir. Fark ettiğiniz şey muhtemelen lösemidir – hamile kalmadan önce sahip olabileceğiniz kokusuz veya hafif kokulu süt beyazı akıntısıdır. Şimdi daha çok var çünkü vücudunuz daha fazla östrojen üretiyor ve vajinanızın etrafındaki bölgeye daha fazla kan akıyor. Peki, hamile kadınlarda akıntının sebebi nedir?

Bu akıntı, serviks ve vajinadan salgılar, eski hücreler ve normal vajinal bakterilerden oluşur. Sağlıklı vajinal akıntı genellikle:

  • Sütlü beyaza temizle.
  • Kalın veya mukus benzeri ince.
  • Kokusuz veya hafif kokulu.

Muhtemelen alışkın olduğunuz akıştan biraz farklı görünmesine rağmen, emeğe yaklaştıkça muhtemelen daha fazla vajinal akıntı fark edeceksiniz.

Vajinal Akıntıya Neden Olan Değişiklikler Nelerdir?

Vajinal akıntıyı abzorbe eder ve hormon düzeylerinde bir dalgalanma nedeniyle bir kadının adet döngüsü boyunca akar. Hamileyseniz, hormonlar vajinal akıntınızdaki değişikliklerde rol oynamaya devam eder.

Hamilelik sırasında serviks değişiklikleri de vajinal akıntıyı etkiler. Serviks ve vajinal duvar yumuşadıkça, vücut enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için fazla deşarj üretir. Bebeğinizin başı da, rahim ağzına yakın bir zamanda rahim ağzına basabilir ve bu da sıklıkla vajinal akıntının artmasına neden olur.

Gebelikte Akıntı Neyin Habercisi Olabilir?

Yeşil olan, hoş olmayan kokular, ağrıya neden olan veya başka herhangi bir şekilde olağandışı gibi görünen bir enfeksiyon, enfeksiyon veya başka bir sorunun belirtisi olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu veya ebe’yi hemen arayın:

  • Henüz 37 hafta geçmiyorsunuz ve taburculuk miktarında bir artış veya deşarj türünde bir değişiklik fark ediyorsunuz. Örneğin, berrak ve sulu sıvı sızıyorsanız veya taburcu kalın ve jelâtinliyse, bunlar preterm erken membran rüptürü veya erken doğum eylemi belirtileri olabilir.
  • Vücudunuz iltihaplı görünüyor ya da idrara çıkma veya cinsel ilişkide ağrı, ağrı, kaşıntı veya yanma hissi veren kokusuz, beyazımsı bir akıntınız var. Bu, bir maya enfeksiyonu geçirebileceğiniz anlamına gelir.
Bu yazı 310 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun