Hamilelik Boyunca Yaşayacağınız Önemli Değişimler

Paylaş
 

Anne adayları hamileliğin ilk başlangıcından bitişine kadar geçen sürede birçok değişiklik yaşamaktadır. Sizlere bu değişimleri önceden bilme imkanı sunarak vücudunuzda meydana gelecek değişimler hakkında bilgi vereceğiz.

Hormonal Değişimler

Hamileliğinizin özellikle ilk dönemlerinde hormonal değişimler çok yoğun bir şekilde olmaktadır. Vücudunuzda sıvı tutulmasına bağlı olarak da kilo alma, gerginlik, karında şişlik ve kusma gibi durumlar görülebilir. Bu evrede yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek olabildiğince sağlıklı beslenmelisiniz.

Kansızlık ve Uyku İsteğinin Artması

Gebelik sürecinde kan sulanması görüldüğü için kansızlık meydana gelebilir. Bu dönemde kendinizi daha yorgun hissedersiniz ve uykuya meyilinizde artış olur. Anne adaylarının bu süreçte uyumasında hiçbir sakınca yoktur.

Göğüste Hassasiyet Oluşur

İlk üç ay içerisinde en fazla görülen değişimler arasında göğüslerde hassasiyet, gerginlik ve büyüme yer almaktadır. Bu değişimler gayet normaldir. Destekli sutyen kullanarak ağrı hissini azaltabilirsiniz.

Psikolojik Değişimler Genellikle Herkeste Farklı Görülür

Gebelik süreci içerisinde yaşadığınız hormonal düzen ile beraber anne olma adına bilinçaltınızda yer edinmiş olan düşünceler, zihinsel seviyede gebelik ve annelik gibi düşünceler anne adayının psikolojisinin pozitif veya negatif seviyede değişiklik göstermesine sebep olabilir.

Bel Ağrıları

Anne adayları özellikle 5’nci aydan itibaren iştahındaki artmasını kontrol etmediği takdirde hızlı bir şekilde kilo almaya başlar. Bu şekilde yüksek tansiyon riski meydana çıkacaktır. Diyetinizi düzenlemeniz gerekir ve sadece doktorunuzun dediği seviyede kilo almalısınız. Aksi takdirde bel ağrıları oluşmaya başlayabilir.

Bu yazı 377 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun