Hamilelik Döneminde Adet Olunur Mu?

Paylaş
 

Anne adayları ve hamilelik süreci için hazırlanan kadınlar gebelik döneminde adet kanaması yaşanıp yaşanmayacağını merak ediyor. Gebelik döneminin olağan sürecine göre eğer kişi hamileyse son adetini görmesiyle beraber artık bu süreci sonlandıracaktır. Yani normal şartlar altında hamilelik sürecinde tekrar adet kanaması ile karşılaşmayız. Bunun sebebi ise; hamile kadınların vücudunda HCG hormonunun üretilmesidir.

Dış Gebelik

Hamilelik sürecinde meydana gelen kanamaların en büyük nedenleri arasında dış gebelik yer almaktadır. Dış gebelikte döllenen yumurta rahim içerisine değil de rahim dışında bir noktaya yerleşir. Bu durum çoğunlukla fallop tüplerinde yaşanmaktadır. Başlangıç aşamasındayken hamileliğin doğal süreci olduğu için belli olmamaktadır.

Yerleşme Kanaması

Hamilelik sürecinde başınıza gelebilecek kanamaların sebeplerinden birisi yerleşme kanamasıdır. Hamilelik sürecinde döllenmiş olan yumurta rahim içerisinde kendisine yer ararken ceninin bu yerleşme aşamasında bazı damarları sıkıştırmasından kaynaklanan bir kanama türüdür. Genellikle çok açık renkli ve çok az miktarda yaşanmaktadır. Bu yumurtlama döneminden 10 ile 15 gün sonrada görülebilmektedir. Bu özelliği ile adet kanamasından ayırt edilebilmektedir.

Düşük

Hamilelik sürecinde kanama yaşanmasının önemli sebeplerinden birisi de; düşük yaşanmasıdır. Her hamilelikte %20 oranında düşük oluşma ihtimali vardır. Embriyonun rahme tutunmasına engel olunmasından dolayı düşük oluşmaktadır. Düşük ilk etapta yaşanan hafif bir kanamayla ortaya çıkmaktadır. Devam ettiği ve anlaşılmadığı sürece kanama şiddetlenerek devam etmeye başlar.

Bu yazı 338 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun