Hamilelik Sürecinde Omega – 3 Kullanımının Önemi

Paylaş
 

Omega – 3 yağ asitlerinin 7’den 70’e herkes tarafından alınması gerekmektedir. Hamilelik sürecinde omega – 3 kullanımının önemi çok büyüktür. Bu süreçte omega – 3 hem anne için hem de bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi adına çok büyük önem arz etmektedir. Omega – 3 yağ asitleri balık en başta olmak üzere birçok besinde yer almaktadır.

Bebeklerin beyin gelişiminin büyük bir bölümü hamileliğin son 3 aylık dönemi ile doğum sonrasındaki ilk bir yıllık süreçte meydana gelmektedir. Annenin hamilelik süreci boyunca kullanmış olduğu omega -3 takviyesi, bebeğin beyin gelişiminde, göz ve sinir sisteminin çalışmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Omega – 3 yağ asitleri vücut tarafından üretilmemektedir ve sadece dışarıdan besinler yoluyla alınmaktadır.

Omega – 3 Hangi Besin Kaynaklarından Alınır?

Omega – 3 ağırlıklı olarak hayvansal gıdalardan alınmaktadır. Uskumru, somon, sardalye ve hamsi gibi balık türlerinde bol miktarda Omega – 3 yağ asidi bulunmaktadır. Aynı zamanda merada otlanan hayvanların sütünden elde edilmiş olan tereyağı ve kaymak gibi besinlerde, yumurtada, ıspanak, semizotu ve kara lahana gibi sebzelerde de bulunmaktadır. Bu besinlere ek olarak keten ve cevizde de yer almaktadır.

Omega – 3 Takviyesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık yağı satın alacağınız sırada EPA ve DHA oranlarının yüksek olmasına ve saf omega – 3 olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Omega 3 yağ asitlerinin bazıları balık karaciğeri kullanılarak yapılmaktadır. Bu tarz yapılanlardan kaçınmanız faydalı olacaktır. Çünkü bu omega 3 takviyelerinde A vitamini bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde A vitamini yüksek miktarda aldığınız zaman bu durumda bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden hamilelik sürecinizde balığın karaciğerinde değil de gövdesinde üretilmiş olanları tercih etmelisiniz.

Bu yazı 331 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun