Hamilelikte Kasık Ağrılarının Sebebi Nedir?

Paylaş
 

Hamilelik döneminde en belirgin belirtilerin başında kasık ağrıları geliyor. Birçok kadın hamilelik döneminde yaşamış olduğu kasık ağrısından dolayı şikâyetçi. Bu ağrılar nedeni ile tedirgin olan kadınların sayısı da bir hayli fazla. Bu nedenle birçok kadın hamilelikte kasık ağrılarının sebebi nedir? Sorusuna cevap arıyor. Ancak hamilelikte kasık ağrıları olağan bir durumdur ve hemen hemen her hamile kadında görülen bir durum olarak dikkat çekiyor. Ancak her kasık ağrısı da normal olarak algılanmamalı. Çünkü düşük gibi istenmeyen durumların belirtilerinden birisi de kasık ağrısıdır. Bu nedenle kasık ağrısı şikâyeti ile karşılaşılma durumunda mutlaka doktora muayene olmak gerekiyor.

Hamilelikteki Kasık Ağrılarının Özellikleri

Anne karnındaki bebeğin büyümesi buna bağlı olarak anne rahminin genişlemesi doğal olarak annede kasık ağrılarına neden oluyor. Hamilelik döneminde kadınlarda görülen hormon değişimi de bir takım fizyolojik değişimlere neden olduğu için bu değişimler de kasık ağrısına neden olan etkenler arasında gösteriliyor. Hamilelik dönemindeki kasık ağrıları hamileliğin ilk dönemleri ile son dönemlerinde daha sık görülen bir durum. 3. ay ile 6. ay arasında kasık ağrılarında bir azalma meydana geliyor.

Hamilelik Döneminde Rutin Kontroller

Hamilelik döneminde kasık ağrıları normal bir olgu olsa da bu durumu normal diyerek geçiştirmemek gerekiyor. Normal olan bir oldu olmuş olsa da mutlaka doktora muayene olmak gerekiyor. Kasık ağrısının normal bir süreç içerisinde olduğu doktor tarafından söylenene kadar göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Bu nedenle kadın doğum uzmanlarının belirlemiş oldukları tarih planlamasına harfiyen uyulması gerekiyor. Doktorun önerdiği şeylerin kadınlar tarafından yerine getirilmesi hem kendileri hem de karınlarında taşıdıkları bebekleri için oldukça önemli bir durum.

Bu yazı 309 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun