Hamilelikte Magnezyum Eksikliği

Paylaş
 

Hamilelik süreci içerisinde anne ve bebeğin sağlığı adına magnezyum çok büyük öneme sahiptir. Hamilelikte yaşanmakta olan magnezyum eksikliği bebekte gelişim bozukluğu gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Sağlık sitesi olarak sizlere hamilelikte magnezyum eksikliği hakkında detaylı şekilde bilgi vereceğiz. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı bir hamilelik için size magnezyum eksikliği hakkında bilgi vereceğiz.

 Hamilelikte Magnezyumun Faydaları

Magnezyum, kas gevşetici özelliğe sahip olan bir mineraldir. Bu yüzden hamilelik sürecinin daha rahat geçtiği görülüyor. Aynı zamanda magnezyum, kalsiyum ile ilişkili bir şekilde çalışmaktadır. Bebeğinizin kemik ve diş yapısının da gelişmiş olduğu görülüyor. Ek olarak hamile kadınlarda kemiklerin güçlendirilmesini ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlar.

Hamilelikte Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Hamilelikte magnezyum eksikliği kendisini bazı belirtiler ile gösterebilmektedir. Kusma, mide bulantısı, uyku bozukluğu, iştah kaybı, yorgunluk, kalp atışlarının düzensiz olması, hafıza bozuklukları ve güç kaybı gibi belirtilerle kendisini gösterebilmektedir.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Sağlık haberleri sizlere magnezyum eksikliğinde ne yemeniz gerektiği hakkında bilgi verilebilmektedir. Magnezyum eksikliğini gidermek istediğiniz sırada sizlere bazı besinler yardımcı olmaktadır. Buğday tohumu, bulgur, ıspanak, badem, soya peyniri, somon balığı, patates, barbunya, soya fasulyesi, yoğurt, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi sizlere magnezyum evresinde yardımcı olacaktır. Eğer bu besinleri tükettiğiniz sırada sorun yaşıyorsanız doktorunuzdan sizlere magnezyum desteği vermesini isteyebilirsiniz.

Hamilelik süreci içerisinde magnezyum noktasında eksiklikler yaşıyorsanız bu evrede mutlaka magnezyum desteği almalısınız. Bunun yanı sıra normalde de magnezyum eksikliği yaşayan kişiler doktor eşliğinde magnezyum desteği alabilmektedir.

Bu yazı 314 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun