Hamilelikte Tüketmemeniz Gereken Besinler

Paylaş
 

Hamilelik süresinde en fazla merak edilen konular arasında beslenme düzeninin nasıl olması gerektiği yer almaktadır. Her anne adayı bebeğinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için beslenmesine dikkat etmektedir. Bu noktada tüketmeniz gereken besinlere de dikkat etmeniz gerekir.

Sigara Tüketimini Sonlandırmalısınız

Hamilelik süresince light ve tatlandırıcı türü içecek ve yiyeceklerde katkı maddeleri çok fazla yer aldığı için tüketmemeye özen göstermeniz gerekir. Aynı zamanda sigara ve alkol tüketiminizi de sonlandırmalısınız. Gebelik süresi içerisinde sigara ve alkol tüketiminiz FAS sendromu olarak adlandırılan bebekte ciddi sağlık sorunları oluşmasına sebep olabilmektedir.

Çiğ Ürün Tüketmemeye Özen Gösterin

Çiğ et, çiğ köfte gibi ürünler yememeye özen göstermelisiniz. Bu tarz yiyeceklerde parazit, katkı maddesi ve enfeksiyon tarzı şeyler olabileceği gibi tüketilmemesi gerekiyor. Salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünlerini de tercih etmemelisiniz. Çünkü bu tarz besinlerde hem katkı maddesi hem de doymuş yağ fazla olacaktır. Aynı zamanda mayonezli yiyecekler ve iyi pişirilmemiş yumurta da enfeksiyon kaynağıdır.

Hamilelik süresi boyunca yumurtayı tam pişmiş olarak tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Az pişmiş yumurta tükettiğiniz takdirde yumurtada yer alan biotin adlı vitaminin emilimini tamamen engellemiş olursunuz. Pastörize edilmemiş olan sütleri de tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Çiğ süt ve bu sütten yapılmış olan peynirler ciddi seviyede olan enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

Az Pişmiş Deniz ürünleri ve Konserve Yiyecekler Tüketmemelisiniz

Konserve balık çok fazla tüketiyorsanız bunu sınırlandırmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu tarz balıklarda ağır metal içeriği çok fazladır. Bu tarz balıkların yerine küçük balıkları veya mevsiminde sardalye, levrek, uskumru gibi balıkları tüketebilirsiniz.

Bu yazı 367 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun