Hamilelikte Yapılmaması Gerekenler

Paylaş
 

Anne adayları hamilelik süreci içerisinde son derece dikkatli olması gerekmektedir. Aksi takdirde hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerinin sağlığı için sorun oluşabilmektedir. Hamilelikte yapılmaması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız sağlığınız için son derece önemlidir. Sağlık sitesi olarak sizlere bu noktada bilgi vereceğiz.

Fazla Yemek Yememelisiniz

Hamile kadınlar genellikle iki kat fazla yemek yeme yoluna gitmektedir. Gerek çevre baskısı gerekse yanlış düşünceler buna sebep olabilmektedir. Fazla yemek yeme bu süreç içerisinde kilo almanıza sebep olabileceği gibi aynı zamanda bebeğiniz için de bir faydası olmayacaktır.

Su Tüketiminize Dikkat Etmelisiniz

Hamilelikte yapılmaması gerekenler arasında az su tüketmemelisiniz. Bazıları hamilelikte fazla su tüketiminin zararlı olacağı ve az su tüketmeniz gerektiği belirtilmektedir. Anne adayları doktorlarının belirtmiş olduğu seviyede su tüketmeye özen göstermesi gerekiyor. Hamilelik sürecinde minimum 1.5 – 2 litre su tüketmeniz gerekmektedir.

Suda Kalma Süresi

Gebelik döneminde havuz ve deniz suyu her ne kadar zarar vermiyor olsa da vücut ısınızı düşürecek kadar uzun kalmamalısınız. Suyun içerisinde maksimum 30 dakika kalmanız yeterli olacaktır. Suda fazla zaman geçirildiği zaman ısı kaybı oluşmaktadır. Aynı zamanda ideal banyo sıcaklığınız ise 37 ile 38 derece civarında olması gerekir. Suyun sıcaklığının 40 santigrat dereceyi geçirmemeye dikkat etmelisiniz.

Yüksek Topuk Ayakkabı Giymek

Yüksek topuklu ayakkabı giymeniz vücudunuzdaki ağırlık merkezinin değişerek kalça, diz ve bel ağrıları gibi sorunlar oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden hamilelik süreci içerisinde topuklu ayakkabı giymemeye dikkat etmeniz gerekir. Ağırlıklı olarak ortopedik ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Alkol ve Sigara Tüketimi

Yapılan araştırmalara göre alkol tüketen kadınların çocuklarına konuşma zorluğu, öğrenme eksikliği, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Alkol ve sigara bebeğin sinir hücrelerinin gelişimi sırada fonksiyon bozuklukları yaşatmaktadır.

Bu yazı 256 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun