Hangi Kuruyemiş Sağlığa Faydalıdır?

Paylaş
 

Sağlık çok önemli bir unsurdur ve sağlığın korunması oldukça önemlidir. Tüketilen besinler, yapılan hareketler sağlığa oldukça etkisi olan durumlardır. Doktorlar ve uzmanlar tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinler hakkında çok fazla araştırma yapmış ve bunları birçok kez duyurmuştur. Bireyler sağlığına iyi gelen besinleri tüketmeli, zararlı olan besinlerden uzak durmalıdır. Sağlık açısından oldukça önemli besinlerden olan kuruyemişler belirli miktarlarda günlük olarak tüketilmelidir. Peki hangi kuruyemiş sağlığa faydalıdır? Sağlığa zararı olan kuruyemişler var mıdır ve hangilerini tüketmek gerekir?

Hangi Kuruyemişler Sağlığa Faydalıdır?

Birçok kuruyemiş çeşidi bulunur ve bu kuruyemişler sağlık için oldukça önemlidir. Badem, ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler sağlık için oldukça faydalıdır. Enerji sağlayan bu kuruyemişler vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına katkıda bulunur ve demir eksikliğine oldukça iyi gelir. Ceviz, içerisinde bulunan besinler sayesinde beynin gelişmesine katkı sağlar. Badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişler ise enerji bakımından çok faydalı kuruyemişlerdir. Açlık hissini bastırır ve bireylerin daha uzun süre tok kalmasını sağlarlar. Böylelikle hem kilo almak daha zor hale gelir hem de yağ yakımı kolaylaşır. Sağlık problemlerinin yaşanma ihtimali azalır ve daha sağlıklı bir yaşam elde edilir.

Kuruyemişler Nasıl Tüketilmelidir?

Sağlığa faydalı olan kuruyemişler, belirli dozda tüketilmelidir. Aşırı tüketilen kuruyemişler, bazı sağlık problemlerine yol açabilir bu yüzden kuruyemişler tüketilirken ,birkaç tane tüketilmesi daha doğru olacaktır. Doktorlar kuruyemişlerin günlük kullanım miktarının küçük bir avuç dolusu kadar olması gerektiğini vurgulamıştır. Daha fazla tüketilen kuruyemişler bazı kalp sorunlarına yol açabilmektedir. Ceviz, günde 2 tane tüketilmesi gereken bir kuruyemişken badem bir avuç tüketilebilecek bir kuruyemiştir. Bunun yanında fındık ve fıstık tüketimi 150 gram olmalıdır. Bu miktarların daha fazla olması durumunda bünye çok fazla yorulabilir ve bazı sorunlar yaşanabilir.

Bu yazı 259 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun