Hipertansiyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Hipertansiyon dünya çapında birçok insanda görülen birçok nedene bağlı kan basıncını yüksekliği olarak karşımıza çıkar. Peki, hipertansiyon hastalığı nedir? Belirtileri nedir? Nasıl tedavi edilir? Sağlık hocası olarak size bilgi vereceğiz.

Hipertansiyon Nedir?

Damarın içinde bulunan kanın damara yaptığa basınca hipertansiyon deniliyor. Zaman olara fazla süren kan basıncı  damarın içine etki eder ve bu durum sonucunda damarın iç yüzeyine verdiği hasar oldukça fazladır.Hipertansiyon sonucunda kanın pis ve yüksek basıncından dolayı organlara hasar verir ve bu durum insanın sağlığını kötü yönde etkiler. Yüksek tansiyon sonucunda damarlardaki kan akış hızını bozarak organ yetmezliğine neden olur.  Yüksek tansiyon sessiz düşmanda diyebiliriz çünkü etkisini zamanla gösterir. Kan dolaşımı için gerekli olan basıncın yüksek olması durumunda mutlaka uzman kontrolünde takip edilmelidir.

Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Sesiz düşman olan hipertansiyon yıllarca sessizliğini koruyup beyin, böbrek ve kalpte sıkıntılar yaşatır. Hipertansiyon sebebi ile düzenli olarak kan basıncını yükseltmeniz lazım. Hipertansiyonun belirtileri şu şekilde olabilir:

– Baş ağrısı oluşabilir.

– Baş dönmesi gözükmektedir.

– Hipertansiyona sahip insanda nefer darlığı, kalp çarpıntısı ve göğüs ağrısı olabilir.

– Hipertansiyona sahip olan insanda görme bozukluğu yaşanılır.

– Hipertansiyona sahip insanda bacaklıkta şişlik olabilir.

– Hipertansiyona sahip olan insanlarda bazı durumlarda çok sık idrara çıkma durumu olabilir.

– Hipertansiyona sahip olan insanlar halsizlik yorgunluk gibi durumlar olabilir.

– Hipertansiyona sahip insanlarda burun kanaması ve kulak çınlaması olabilir.

Bu belirtilerden biri varsa bir uzmana danışıp tedavi için erkenden başlanılması lazım.

Hipertansiyonun Tedavisi Nasıldır?

Hipertansiyon tedavisinde ilaçların yanı sıra düzenli bir yaşamda önemli bir faktördür. Bu hastaların ideal bir kiloda olmalıdır, tuz alımını azaltmalıdır, düzenli beslenmek ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.  Çok çeşitli tansiyon ilaçları vardır bu ilaçlar hekim doğrultusunda seçilir ve hekimin dediği şekilde kullanılmasına özen gösterilir. Bazı hipertansiyon hastaları ilaç tedavisine cevap vermez  buna dirençli hipertansiyon denir. Bu hastalar için kullanılan tedavi şah damarı pili tedavisi oluyor. Hipertansiyon tedavisi için önemli olan erken teşhis ve doğru tedavi şeklini bulmaktan geçer.

Hipertansiyon İlaçları Nelerdir?

Hipertansiyon ilaçları tedavide en etkili yöntemdir. Günümüzde hipertansiyon tedavisinde ilaçlar çeşitlilik gösterilir ve uzman hastaya göre verir. Tedavi konusunda kullanılan ilaçlar kesin çözüm olamaz  %50 altında tedaviye yüzde yüz cevap verilmediği iki kişiden birinde ilaçların kesin çözüme ulaşıldığı görünmüştür. Hastalar için doğru ilacı bulmak çok önemlidir.

Dirençli Hipertansiyon Nedir?

Dirençli hipertansiyon ilaç tedavisine cevap verilmemesi durumunda ortaya çıkan bir hipertansiyon hastalığı olan dirençli hipertansiyon. Tıp artık hipertansiyon alanında geliştiği gibi dirençli hipertansiyon içinde şah damarına takılan pil kullanılmaktadır. Şah damarı pili en etkili yöntem olarak karşımıza çıkar. Şah damarı pili için erken teşhis ve tanı önemli olacaktır.

Hipertansiyon ciddi bir hastalık olup tedavi tanısında hemen başlanmalı bir uzman tarafından  yardım alınmalıdır. Bazı durumlarda hastalık ciddi bir boyut sergilediğinde ise daha dengeli ve düzenli olunması lazımdır yaşam tarzını ona göre ayarlamalı ona göre yaşamalıdır. Hipertansiyon konusunda gelişen yöntem ve sizin düzenli ve dengeli yaşamanız hastalığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Stresi oldukça hayatınızdan azaltmak sizin tansiyon dengenizi sağlayacaktır. Tansiyon sonucunda ortaya çıkan hasarlar ciddi bir problem olmasına sebep olur ve sonucunda hayatınızı kötü etkileyebilir. Bu yüzden hayatınıza oldukça dikkat edip düzenli ve sağlık bir hayat geçirmeniz lazım.

Bu yazı 267 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun