İdeal Doğum Kilosu Ne Olmalı?

Paylaş
 

Hamilelik süresi içerisinde kadınların en fazla düşündüğü sorular arasında, ideal hamilelik kilosu ne olmalı? Sorusu ilk sıralarda yer almaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olan kişiler bu noktada hamilelik döneminde ideal kilo alma diye bir şeyin olmadığını, anne adaylarının gebelik dönemlerinde aldıkları kiloların hamilelik öncesi kilolarıyla bağlantılı olduğunu belirtiyorlar.

Alınan Kilo Sağlık Açısından Çok Önemli

Uzmanlar hamilelik süresince alınacak olan kiloların vücut kitle indeksiyle de bağlantılı olduğunu belirtiyorlar. Bu noktada normal kiloya sahip olan yani vücut kitle indeksi 18,5 ile 24,9 arasında olan kişiler ortalama olarak 10 ile 12 kilo arasında alması gerekmektedir. Eğer anne adaylarının kilosu bu ağırlıktan daha az ise hamilelik süresi boyunca ortalama 13 ile 18 kilo arasında almalıdır. Aşırı kilolu bölümde yer alan kadınların ise maksimum 7 kilo alması ve bu kilonun üzerinde kesinlikle almaması gerekir.

Hamileliğin ilk 3 aylık bölümünde anne adayları genellikle bulantı yaşadığı için yemek yeme evresinde sorun yaşayabiliyorlar. Bu yüzden birçok kadın kilo alamadığı gibi bazı anne adaylarının kilo verdiğini dahi görebilirsiniz. Fakat bu durum endişe duymanız gereken bir durum değildir. Fakat hızlı kilo verme ve kusma durumları görüldüğü takdirde doktor kontrolünde olmanız çok önemlidir.

Araştırmalara göre anne adayları hamilelik süresince alması gerektiğinden daha fazla kilo alırsa gebelik şekeri, yüksek tansiyon, iri bebek doğurma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Aynı zamanda bunlara bağlı olarak hamilelik dönemi ve doğum evresi zorlu geçebilir. Doğum sonrasında da hamilelik kilolarını atmak daha zor olacaktır.

Bu yazı 331 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun