İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Paylaş
 

Ciddi sağlık problemlerinin çoğu üriner sistemde görülebiliyor. Üriner sistem ise idrar boşaltım organlarının bulunduğu bir sistemdir. Bu sistemde en fazla görülen rahatsızlıklardan biri de idrar yolu enfeksiyonudur. Söz konusu olan hastalıkla ilk defa karşılaşan herkes idrar yolu enfeksiyonu nedir? Sorusunu sık sık sorabiliyor. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi olan bir rahatsızlık olsa da insanı büyük ölçüde rahatsız edebiliyor.

Genelde E.coli adı verilen bir bakterinin ortaya çıkardığı rahatsızlıktır. E.coli bakterisi mesaneye kadar çıktığı takdirde idrar yolu enfeksiyonu yaşanmış oluyor. Ancak mesaneyi de geçerek böbrek ve üst üriner sistemi de etkileyebilir. Elbette böbreklere kadar sıçradığında tedavisi de daha zor olabiliyor. Önlemek için ise genital organın temizliği düzenli olarak sağlanmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu kadın erkek herkeste görülse de kadınlarda daha fazla rastlanır. Kadınların genital organ yolu daha kısa olduğu için bakteriler mesaneye daha hızlı ulaşabilir. Ancak erkeklerde de sık görülen bir problemdir. Belirtileri arasında sık sık idrara çıkma, ağır kokulu idrar, pelvik bölgede ve bel bölgesinde şiddetli ağrı, idrara çıkarken ağrı ve yanma hissi, karnın alt kısmında şişme ve rahatsızlık hissi belirtiler içerisindedir. Ateş, bulantı ve kusma gibi durumlar hastalığı ciddi hale getirebiliyor. Ayrıca 65 yaş üstü bireyler ile hamile kadınların hemen doktora başvurması gerekiyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonunun tıbbi tedavisi dışında evde yapılacak birtakım uygulamalar bulunuyor. Öncelikle kişilerin sık sık su içmesi gerekiyor. Bakteriler böylece daha hızlı ve kolay şekilde bölgeden atılıyor. Kafein, alkol ve meyve suyundan uzak durulmalıdır. Karnın alt kısmına normal sıcaklıkta bir kompres yapması tavsiye ediliyor. Bu kompres kasık bölgesini büyük ölçüde rahatlatıyor.

Bu yazı 260 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun