İltihap Söktürücü Bitkiler

Paylaş
 

Günümüzde vücuttaki iltihaplar hakkında çok geniş çaplı araştırmalar yapılmaktadır. Bu evrede yapılan araştırmalar sayesinde artık vücudunuzdaki iltihapları çok rahat bir şekilde atabilirsiniz. İltihap söktürücü bitkiler sayesinde tamamen doğal yöntemler ile vücudunuzdaki iltihaplardan kurtulabilirsiniz.

Zerdeçal

Sağlık hocası olarak sizlere iltihaplara en iyi gelen bitkilerden birisinin zerdeçal olduğunu söyleyebiliriz. Zerdeçalın içerisinde yer alan curcumin adlı madde iltihaplara karşı etkili olan doğal bir antioksidan konumundadır. Aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda bu noktada yapılmış olan araştırmalar iltihaplanmaya sebep olan farklı şekillerdeki molekülleri engellediği de kanıtlanmıştır.

Sarımsak

Sarımsağın içerisinde bulunan bazı maddeler özellikle anti-inflamatuar maddesi iltihap giderici olma özelliğine sahiptir. Sarımsağı birçok kişi kokusundan dolayı tercih etmek istememektedir. Sarımsağı hap gibi su ile yutabileceğiniz gibi yemeklerinizde kullanma imkanınızda vardır. Sarımsak kullanmak istemeyen kişiler onun yerine sarımsak yağı da kullanabilir.

Zeytinyağı

İltihap atma noktasında en etkili olan bitkisel ürünlerin arasında zeytinyağı yer almaktadır. Bu noktada zeytinyağının tam olarak etkisi olabilmesi adına saf zeytinyağı tercih etmeniz gerekmektedir. Zeytinyağını salatalarınızda veya yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Harici şekilde kullanmak isteyen kişiler ise masaj için zeytinyağı kullanabilir.

Ispanak

Ispanağın içerisinde iltihabı kurutan antioksidanlardan ve bol miktarda E vitamini yer almaktadır. Ispanağın içerisinde bulunan bir diğer madde ise alfa lionelik olarak adlandırılan asittir. Bu asit sayesinde iltihapların neden olduğu ağrılarda azalma oluşmaktadır.

Ceviz

Vücuttaki iltihaplar üzerinde yapılmış olan araştırmalara göre gün içerisinde 50 gram kadar ceviz yiyen birisinin vücudunda iltihabın göstergesi olan CRP seviyesinde azalmalar görülmektedir. Vücudunuzda CRP oranı yüksek olduğu takdirde bu bazı kalp hastalıklarının oluşmasına sebep olabileceği için düzenli bir şekilde ceviz tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde vücudunuzdaki iltihapları atabileceğiniz gibi kalp hastalıklarından da korunabilirsiniz.

Bu yazı 480 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun