İnatçı Burun Akıntıları Nasıl Önlenir

Paylaş
 

Özellikle kış aylarında birçok kişinin kâbusu olur olmadık yerde akan burun akıntılarıdır. Özellikle dışarıdan içeriye girildiğinde akan burun akıntısı kişilerin mahcup olmasına neden olmaktadır. Sınav esnasında veya toplantıya girerken akan burun kişileri oldukça zorlamaktadır. Sürekli akan burun akıntılarının birçok sebebi olabilir. İnatçı burun akıntıları nasıl önlenir

Burun Akıntılarının Nedenleri

Sürekli akan burun akıntısı sebebiyle hekime görünmek ilk aşama olarak kabul edilir. Sinir bozan burun akıntılarının bazı sebepleri vardır. Kronik sinüzit, K vitamini düşüklüğü, kan sulandırıcı ve aspirin kullanımları, aşırı ısı değişiklikleri ve hipertansiyon hastalıkları sürekli burun akıntılarına neden olabilecek rahatsızlıklardır. Kan damarlarının septum yönündeki kıkırdak yapısı ince olduğu için kırılgandır. Bu sebepten dolayı yaşı genç bireylerde burun akıntısı daha fazla olmaktadır. Burun yıkarken bu sebepten dolayı dikkatli olunması gerekir. Kıkırdak yapısı zarar görürse hemen burun akıntısı yaşanabilir.

kis aylarinda can sikici sorun haline gelen sinuzit, siddetli bas agrilarina neden olabiliyor.

Sürekli Akan Burun İçin Yapılması Gerekenler

Evde, yolda, iş yerinde, sinemada, okulda ve kısacası her yerde akan burunlar için tedavi yöntemleri kolay bir şekilde uygulanmaktadır. İlk aşama bir hekim kontrolünde olmak gerekir. Sonrasında çeşitli sprey ve burun damlaları ile bu sorun belirli zaman diliminde giderilmektedir. Yattığınız odanın sıcaklığını ve nem kontrolünü normal seviyede sağlamanız gerekmektedir. Burun deliklerin kuruması burun akışını hızlandırır. Bu sebepten dolayı nemli tutmanız gerekir. Aspirin ve kan sulandırıcı haplarınızı gerekmedikçe içmemeniz önerilir. Bu tarz ilaçlardan olabildiğince uzak durulması gerekir. Baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Ayrıca burun kıllarının aldırılmaması gerekir. Seyrek burun kılları burun akıntısını hızlandırır. Günlük olarak 500mg turunçgiller tüketilmesi gerekir. Süt ve buğday ürünlerinden uzak durmanız burun akıntılarınızı olabildiğince azaltacaktır. Burnu kurutmamanızı öneririz.

Bu yazı 427 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun