İnsanlara Zararlı Olan Çiçekler

Paylaş
 

Her insan evladı gibi çiçeklere karşı kayıtsız kalabilmeniz pek mümkün değildir. Bu yüzden evde çiçek bakımı ya da bahçe tasarımı gibi bir yandan hobi bir diğer yandan da sorumluluk sahibi olabileceğiniz uğraşlar edinmek size ruhsal anlamda iyi gelen bir aktivite olabilir. Tabi çiçek bakımı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek de bu konuda oldukça önemlidir. Hatta yalnızca çiçek türleri ve onların bakımı değil insanlara zararlı olan çiçekler hakkında da kapsamlı bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Çünkü bazen oldukça masum görünen çiçekler özünde korkunç zehirler barındırabilir.

Zarif Görünümüne Aldanabileceğiniz Zehirli Çiçekler

İnsanın içine huzur veren, bakımı ve seyretmesi oldukça keyifli birbirinden güzel ve zarif çiçek türleri dünya coğrafyasında ve bilhassa ülkemizde mevcuttur. Siz de bu güzelliklerden hem dekorasyon hem de keyif almak için faydalanmak isteyebilirsiniz. Fakat her güzellik içerisinde masum özler barındırmamakla birlikte bu keyfinizi zehir edecek durumlarla da karşılaşabilmeniz mümkündür. Zarif görünüme sahip ve insanın için açan bir görüntüsü olan fakat içerisinde yüklü miktarda zehir barındıran çiçeklerin başında fulya çiçeği gelir. Tıpkı fulya gibi nergisgiller familyasından gelmekte olan bir diğer zarif ve zehirli çiçek olan sümbül de yutulduğu takdirde sizi tarifsiz acılar içerisinde bırakabilir. Bunların yanı sıra iris, zakkum, ortanca ve kaya sarmaşığı bitkileri de güzel görünümleri ile içinizi açarken yutulması durumunda zehirleyebilen bitki türleridir.

Zehirli Çiçeklerin Verdikleri Zararlar

Ev çiçekleri olarak geçen ve oldukça hoş bir görünüme ve hatta bazen kokuya sahip olan çiçeklerin içerdiği zehirler genellikle yutma gibi durumlarda ortaya çıkan ve kalp çarpıntısı ya da mide kramplarına yol açan durumlara gebedir. Bunun yanı sıra bazı zehirli çiçekler temas etmeniz dâhilinde de size zarar verebilir. Düğün çiçeği, dev tavşancıl otu ve ısırgan gibi bitkiler bunlara örnektir.

Bu yazı 296 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun