K Vitamini Nedir? K Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

Sağlık sitesi olarak sizlere vücut sağlığı noktasında son derece önemli olan K vitamini hakkında bilgi vereceğiz K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olurken aynı zamanda kemiklerinizin de güçlenmesini sağlayacaktır. Vitaminin sadece bunun dışında değil vücudunuzda dolaylı olarak faydaları da bulunmaktadır.

K Vitamini Eksikliği

K vitamini eksikliği özellikle böbrek ve karaciğer hastalıkları sırasında, safra kesesi hastalıklarında, antibiyotik ve kan seyrelten ilaç kullanımlarında ve bilinçsiz şekilde diyet yapıldığı takdirde ortaya çıkmaktadır. Bu durum genellikle vücudun vitamini emememesinden dolayı ortaya çıkar. K vitamininin eksikliği yüksek miktardaysa yiyecek takviyesi sayesinde giderilemez ve mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

K Vitamini Faydaları

Kan yeterince pıhtılaşmadığı takdirde vücudunuzda kanamalar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra B12, demir ve kan kaybına sebep olabilmektedir. Demir ve B12 eksikliği görülmesinin sonucunda ise depresyon, halsizlik ve beyin fonksiyonlarında sorunlar gibi durumlar yaşanabilmektedir. Dolaylı yollarla K vitamininin faydalarında halsizliği, depresyonu önleme ve beyin fonksiyonlarını düzenleme yer almaktadır.

K Vitamini Bulunan Besinler

Günlük hayatınızda tükettiğiniz birçok besinde K vitamininin yer aldığını görebilirsiniz. Fesleğen, adaçayı, kekik, ıspanak, taze doğan, kara lahana, maydanoz, marul, kurutulmuş domates, paprika, salatalık turşusu, soya fasulyesi, köri, kau, armut, incir, havuç, dut, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, kuru karanfil besinlerde k vitamini bulunmaktadır. Günlük K vitamini ihtiyacınızı gidermek için belirtmiş olduğumuz bu besinleri tüketebilirsiniz. K vitamini eksikliği gibi sorunlar yaşamamak için bu besinleri tüketmelisiniz.

Bu yazı 337 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun