Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Paylaş
 

Özellikle çocuklarda gözlemlenen kabakulak, bir kişiden diğerine burun salgıları, tükürük, yakın temas ile bulaşabilen bir virüstür. Sağlık sitesi olarak sizlere kabakulak belirtileri ve tedavisi noktasında bilgi vereceğiz.

Kabakulak Belirtileri

Kabakulağın ilk belirtileri genellikle virüs bulaştıktan sonra iki hafta içerisinde kendisini göstermeye başlamaktadır. Kabakulak belirtileri şu şekildedir:

-Vücutta ağrı oluşması

-Yorgunluk hissi

-Sürekli baş ağrısı

-İştah kaybı yaşama

-Düşük derecede ateş

Kabakulağın ilk belirtileri bu şekildedir. İlerleyen belirtileri arasında ise tükürük bezlerinin şişmesi ve yüksek ateş yer almaktadır. Tükürük bezleri normalde çok fazla şişmez. Periyodik bir şekilde şişme gösterir ve zaman içerisinde ağrılı bir hal alabilir. Tükürük bezleri komple şiştiğinde ise başka bir kişiyle temas edilmesi durumunda o kişiye geçme olasılığı vardır.

Kabakulak Tedavisi

Kabakulak vücudunuza girmiş olan bir virüs olduğundan dolayı antibiyotiklere ve diğer türlü ilaçlara cevap vermeyecektir. Fakat hasta olan kişilerde kendilerini daha rahat hissedebilmeleri adına semptomlar tedavi edilebilmektedir. Tedavi noktasında uygulanabilen yöntemler şu şekildedir:

-Kişi kendisini yorgun ve zayıf hissettiği zamanlarda dinlenmesi gerekir.

-Ateş yüksekliğinin giderilmesi adına ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılması gerekir. Bu ilaçların doktor kontrolünde alınması çok önemlidir.

-Tükürük bezleri şiştiği zaman buz paketlerinin kullanılması gerekir.

-Ateşten oluşan dehidratasyondan korunma adına kişinin bol miktarda sıvı tüketmesi gerekmektedir.

-Yoğurt ve çorba gibi çiğneme gerekmeyen veya çiğnenmesi zor olmayan yiyecekler tüketilmelidir.

-Asit özelliği olan yiyecek ve içecekler tükürük bezlerinde çok fazla ağrıya sebep olabileceği için bu tarz yiyeceklerden uzak durmanız gerekir.

Kabakulak hastalığına yakalanıldıktan 10 gün sonra hastalık bulaşıcı olma özelliğini kaybedecektir. Çalışan ve okula giden kişilerin bu yüzden 10 günlük istirahat raporu alması gerekir. Hastalığı bir defa geçirdiğiniz zaman bir daha geçirmezsiniz.

Bu yazı 375 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun