Kabızlıktan Kurtulma Yolları

Paylaş
 

Kabızlık belirli zamanlarda hepimiz büyük sorunları içerisinde yer almaktadır. Kronik bir hale gelmesinden dolayı insanların yaşam kalitesini düşürme özelliğine sahiptir. Kullanılan ilaçlar, kalın bağırsak tümörleri, hormonal bozukluklar, kas – sinir sistemi hastalıkları, su ve tuz eksiklikleri kabızlık oluşmasına sebep olabilir. Kabızlıktan kurtulmak isteyen kişiler şu yöntemleri tercih edebilir:

-Lif bakımından zengin olan besinleri tüketmeniz kabızlığı engelleme konusunda size yardımcı olacaktır. Sebze ve meyveler lif bakımından zengin olan kaynaklardır.

-Gün içerisinde aldığınız sıvı miktarını artırmalısınız. Beslenme düzeninde katı ağırlı şekilde beslenmek kabızlığa sebep olabilmektedir.

-Mümkün olduğunca uzun süreli az kalmamalısınız. Az miktarlarda sık aralıklarla beslenmeniz kabızlığı engelleme noktasında yardımcı olmaktadır.

-Dışkılama hissi duyduğunuz an tuvalete gitmelisiniz. Dışkılamayı ertelemeniz kronik kabızlık yaşamanızın önüne geçecektir.

-Bağırsak hareketleri genellikle sabah saatlerinde ve yemeklerden sonra daha yoğundur. Bu sıralarda tuvalet kullanımını bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

-Doktor önerisi olmadan uzun süre kullanılan içeriğinde müshil olan ilaçlar bağırsakların tembelleşmesine sebep olmaktadır. Doktor önerisi olmadan müshil kullanmaktan kaçınmalısınız.

-Egzersiz ve sporlar çok önemlidir. Siz hareketli olursanız bağırsaklarınız da hareketli olacaktır. Haftada en az 3 gün yapacağınız yarı saatlik yürüyüşler bağırsaklarınızın hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olur.

-Sabahları içeceğiniz bir fincan kahve ile her gün yiyeceğiniz bir avuç kadar kuru erik bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır.

Bu yazı 376 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun