Kadın Hastalıklarında Laparoskopik Cerrahi

Paylaş
 

Kadın hastalıkları tedavisinde halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen Laparoskopik cerrahi işlemi daha acısız ve iyileşme süresi daha az zaman almaktadır. Birçok avantajı olan işlem sonrasında hastanın iyileşme süreci daha hızlı ve kısa sürede gerçekleşiyor. Ameliyat sonrasında ise enfeksiyon riski oldukça düşük bir ihtimal oluyor. Kadın hastalıkları’nda laparoskopik cerrahi işlemi tıp alanında gelişmeler sayesinde klasik cerrahi uygulamaları arasında yerini almış durumda. Kadınların birçok sorunu sonrasında kolaylıkla bu işlem uygulanabiliyor. Özellikle kilolu ve şeker hastası olan bayanlar için oldukça avantajlı olan bu yöntem rahimde miyom olması, yumurtalık kistleri, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri gibi durumlarda uygulanabiliyor.

Ertesi Gün Taburcu

Oldukça kolay olan bu yöntem sonrasında bayan hastalar genel olarak ertesi gün taburcu edilebiliyor. Genel anestezi altında yapılan uygulama sırasında hastanın göbek deliği ve her iki karın alt yan bölümüne kesikler açılarak, karın içi gaz ile şişirilir ve açılan kesiklerden mikro kamera ile içeri girilir. Bu sayede ameliyat gerçekleşmiş olur. Ameliyat sonrası hasta hemen ayağa kalkarak tüm ihtiyaçlarını giderebilir. Hasta şikayet olarak sadece bir miktar gaz sancısı çeker, buda karın içine verilen gaz sebebi ile olmaktadır. Hastanın gaz ve gaita çıkarması durumunda ertesi gün taburcu edilmektedir.

Ameliyat Sonrası İz Kalmıyor

Diğer klasik ameliyatlar sonrasında olduğu gibi laparoskopik ameliyat sonrasında hastada iz kalmıyor. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi büyük kesiler kalmaması hem hastanın psikolojik olarak daha rahat dönem geçirmesini sağlıyor, hem de enfeksiyon riskini büyük oranda azaltmış oluyor. Bu sayede hasta ertesi gün taburcu oluyor ve normal yaşantısına dönebiliyor. Açılan kesikler ise bir süre sonra tamamen kayboluyor.

Bu yazı 368 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun