Kadınlarda Rahim Kanseri Başlangıcı

Paylaş
 

Rahim kanseri, az gelişmiş ülkelerde sık sık rastlanan jinekolojik kanserdir. Çoğunlukla 50 yaş üzerindeki kadınlarda meydana gelmektedir. Ancak son yıllarda genç kadınlarda da rahim kanseri görülmektedir. Kadınlarda en sık rastlanan kanser sıralamasında ilk olarak meme kanseri gelmesine rağmen, hayatı olumsuz etkilemesinden dolayı rahim kanseri meme kanserinin önüne geçmektedir. Kadınlarda rahim kanseri başlangıcı genellikle virüs yoluyla başlar. Rahim kanseri, HPV (Human Papilloma Virüsler) sorumludur. Bu virüs çok fazla belirti göstermemesine rağmen son derecede bulaşıcıdır. O yüzden erken tanı koymak ve tedaviye erken başlamak oldukça önemlidir.

Rahim Kanserinin Belirtileri Nasıl Başlar?

Rahim kanserinin ilk başlangıcı lekelenmeler ve sulu akıntılardır. Kanamalar kadınların regl dönemlerinde daha fazla artabilir. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında da kanamalar meydana gelebilmektedir. Diğer belirtiler ise; vajinal kanamalar, pelvik ağrı, cinsel birleşme sırasında oluşan ağrılar ve vajina bölgesinin ağır kokması gibi rahatsızlıklar rahim kanserinin belirtileri arasındadır. Bu belirtiler oluşuyorsa mutlaka doktor hekimine başvurulmalı ve kısa sürede tanı konulmalıdır. Ayrıca bu belirtiler rahim kanserinin ilk başlangıç dönemlerinde oluşmaktadır. İlerlemiş rahim kanserinde belirtiler daha ağırdır.

İlerlemiş Rahim Kanserinin Belirtileri

İlerlemiş rahim kanseri belirtileri genellikle bacaklarda şişme görülür. Aynı zamanda idrarda yaşanan rahatsızlıklar da ilerlemiş rahim kanserinin belirtileri arasındadır. Her kanser türünde oluşabildiği gibi kanser diğer organlara ve lenf bezlerine yayılmışsa tümörler bu organların çalışmasını olumsuz düzeyde etkileyebilir. Ancak bu bulguların ortaya çıkması kanser belirtisi olduğunu göstermez. Yinede bu belirtileri yaşıyorsanız fazla vakit kaybetmeden doktor kontrolünden geçmelisiniz. Rahim kanseri rahatsızlıklarında erken tanı koymak ve tedavi uygulamak son derecede önemlidir. Pek çok tedavi yöntemleri uygulanmakta ve rahim kanseri için gelişmiş yöntemler kullanılmaktadır.

Bu yazı 313 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun