Kahverengi Akıntının Nedenleri

Paylaş
 

Çoğu kadının başına gelen kahverengi akıntısı geldiğinde korku ve paniğe kapılır. Fakat bu noktada çok fazla paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Sağlık sitesi olarak sizlere kahverengi akıntının nedenleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kahverengi Akıntı Nedir?

Kahverengi akıntı adet döneminde vajinal akıntı olarak karşımıza çıkar. Bu akıntı aslında adet kanamasından önce veya sonra meydana gelir bu kanın rengi dönemler arasında değişiklik gösterebilir. Bu akıntı çoğunluk yumurtlama döneminde meydana gelir bu akıntı sıklıkla adet kanaması öncesinde meydana gelir bu zamanda mukus üretimi en fazla olan kısımdır. Adet kanamasından sonrada meydana gelebilir bu akıntı bu akıntının sebepleri arasında ise  dışarı çıkması gereken akıntı bir ya da iki gün rahimde kalır. Bu sebeple çıkamayan kan iler ki zamanda kahverengi akıntı olarak dışarı çıkar.

Kahverengi Akıntının Gelme Sebepleri Nelerdir?

Bu akıntının gelme nedenleri vardır. Akıntı gelme sebepleri arasında yaşam tarzı, gebelik, sosyal sebepler, stres, kullanılan haplar vb. sebepler neden olabiliyor bu nedenleri şu şekilde sıralıya biliriz:

Hamilelik sırasında meydana gelen akıntılar bu akıntılar zaman zaman tehlike yaratsa da asıl sebepleri şu şekilde olabiliyor.

Yerleşme kanaması olarak karşımıza çıkan bu kanama döllenme sonrasında 5 ya da 14 gün içerisinde döllenen yumurtanın yani zigotun rahime bağlanması sürecinde gerçekleşen bu akıntı kahverengi akıntı şeklinde karşımıza çıkar bu akıntı fazla olmadığı müddetçe bir sıkıntı olmaz.

Kılcal damar çatlaması diye karşımıza çıkan bir diğer akıntının sebepleri ise hamilelikte zamanla büyüyen rahimle oluşan kılcal damar çatlaması kahverengi akıntı şeklinde  gelmesi normaldir.

Gebelik ve dış döllenme sebep olabiliyor kahverengi akıntılara bu zamanlarda bir doktora gidilmesi lazım olur.

Rahmin yüzeyinde ya da rahim ağzında yaralanma sonucunda da meydana kahverengi akıntılarda gelebilir.

Kronik olarak ya da sonradan ortaya çıkan mantar enfeksiyonu kahverengi akıntılara sebep olabiliyor.

Pelviste görülen iltihapta kahverengi akıntıya sebep olabilir.

Rahim ağzı kanseri de kahverengi akıntıya sebep olabilir.

Menopoz öncesi ve menopoz sonrasında gibi veya adet döngüsünün öncesi veya adet döngüsünden sonra meydana gelen adet kahverengi akıntılarda sebep olur.

Duygusal sorunlar ve duygusal rahatsızlıklar kahverengi akıntının gelmesine sebep olur.

Stres yapmak, stres yapmanıza ortam hazırlayabilecek yerlerde bulunmak sizin dengenizi bozabilir ve kahverengi akıntı gelmesine neden olur.

Doğum kontrol hapları da kahverengi akıntıya sebep olur.

Mevsim geçişleri ve bol seyahat yapmak kahverengi akıntı gelmesine sebep olur.

Kahverengi  Akıntı Tedavisi

Tek başına önemli bir sağlık problemi olmayan kahverengi akıntının  belirtileri bir takım doğal sebepler  ya da hastalık belirtisi olabilir. Tedavi öncesi hastalığın temelleri bilinmeli ve ona göre tedavi yollarına bakılmalıdır. Buna göre bakteriyelden kaynaklı olarak bir akıntı varsa bu akıntı cinsel yolla bulaştıysa antibiyotik ile bir tedaviye başlanılır.

Maya ve mantar iltihapları için krem kullanılabilir

Atrofik vajinitin tedavisinde,  ise çoğunlukla tercih edilen tedavi yöntemi su bazlı nemli kremler ya da haplar.

Kahverengi Akıntını Sorunundan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Akıntıya yardımcı olsun diye vajinal duş yapılmamalıdır, kullanılan tuvalet kağıtları önden arkaya doğru kullanılmalıdır ve kokulu tuvalet kağıdının kullanımında tercih edilmemelidir, bol olacak şekilde pamuklu iç çamaşırı tercih edilmesi lazım, vajina ve çevresini bol su ile  yıkanmalıdır, vajina çevresi kimyasal sabunlar tarafından yıkanmamalıdır, adet döneminde kullanılan pedler birkaç kez değişmelidir.

Bu yazı 484 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun