Kalbinizde Sorun Olduğunu İşaret Eden Belirtiler

Paylaş
 

Kalp hastalıkları yaşam tarzınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Aslında vücudunuz sizlere kalp sorunları yaşayıp yaşamadığınıza dair bazı belirtiler göstermektedir. Kalbinizde sorun olduğunu işaret eden belirtiler hakkında sizlere sağlık hocası olarak yazımızda bilgi vereceğiz.

Kollarınıza Doğru Yayılan Ağrı

Kalp hastalığınızın olduğunun en önemli sinyalleri arasında kollarınıza doğru yayılan ağrılar yer almaktadır. Kadınlarda kol ağrıları iki kolda da görülebilirken erkeklerde ağırlıklı olarak sol kolda görülmektedir. Kadınlar bazen sinir sisteminden dolayı da kollarında ağrı yaşayabilir.

Şiddetli Öksürükler

Şiddetli öksürük sadece kalp rahatsızlıklarının değil aynı zamanda birçok farklı rahatsızlığın belirtisi olarak görülmektedir. Yalnız bu şiddetli öksürükler pembe bir sıvıyla görüldüğü zaman kalp yetmezliğine işaret etmektedir.

Bacaklar ve Ayaklarda Şişlik Oluşması

Bacaklarınızda, ayaklarınızda veya ayak bileklerinizde herhangi bir sebep yokken şişlik oluşabilir. Şişlik durumları kalbin iyi bir şekilde kan pompalamamasından dolayı kan damarlarında yer alan sıvıların dokulara sızmasından kaynaklanmaktadır. Eğer bu bölgelerinizde şişlikler görüyorsanız bir doktora görünmeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır.

İştahsızlık ve Mide Bulantısı

Karaciğerinizin çevresinde yer alan sindirim sıvılarından dolayı kalp rahatsızlıklarından kaynaklanan mide bulantısı ve iştahsızlık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Yaşadığınız bu sağlık sorunlarını genellikle karın ağrısı takip edecektir. Bu semptomları hep beraber görüyorsanız kısa süre içerisinde doktora gitmeniz gerekecektir.

Bayılma ve Bilinç Kaybı

Kalp rahatsızlığı olanlarda en sık görülen rahatsızlıklar arasında bilinç kaybı ile bayılma ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun sebebi ise; kalbin kanı iyi bir şekilde pompalayamıyor olmasıdır. Aynı zamanda damarlarda tıkanıklık görülmesi de buna sebep olabilmektedir.

Bu yazı 266 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun