Kalça Sıkışma Sendromu Nedir?

Paylaş
 

Kasıklarınızda sık sık ağrı hissediyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kalça sıkışma sendromu yaşıyor olma ihtimaliniz çok yüksektir. Kalça sıkışma sendromunda genel olarak kalça arkasında ve kasıkta ağrılar görülmektedir. Bu ağrılar bazı dönemlerde uyluk kemiğinin ön yüzüne kadar vurabilmektedir.

Doğa aktiviteleri, spor, çömelme, dans etme, bacak bacak üstüne atma, araç kullanma ve bisiklet sürme gibi aktiviteler sonrasında ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Kalçada sıkışma sendromu sırasında görülen ağrılar genellikle keskin ve tekrarlayıcı şekilde oluşmaktadır. Bu rahatsızlığın görülmüş olduğu kişiler genellikle bir hareket yaptığı sırada veya yürüyüş esnasında kalça bölgesinde ağrı, hareket kısıtlanması ve hızlı bir şekilde yorulmadan şikayetçi olmaktadır.

Kalça Sıkışması Sendromu Tedavisi

Kalçanın sıkışma sendromunun tedavisi sırasında eklem içi enjeksiyonları, ilaç tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Başlangıç seviyesinde olduğu zaman ağrıların kesilmesi mümkündür. Fakat ileri dereceli olan anatomik problemlerde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedaviye ilaç tedavisi yöntemiyle başlanıyor olsa da ilaç tedavisi sonuç vermediği takdirde cerrahi müdahale yoluna gidilebilmektedir.

Kalça sıkışma sendromunu ileri seviyede yaşayan hastalarda genellikle kalça astroskopisi yöntemiyle tedavi işlemi uygulanmaktadır. Bu yöntem uygulandığı sırada hastanın kalça eklem bölgesine birkaç küçük delik açılarak giriş yapılır ve operasyon kapalı bir şekilde gerçekleştirilir. Uygulama sırasında kişi ya gene ya da spinal anestezi altında olmaktadır. Bu işlem yapıldığı sırada hastada sıkışmaya neden olabilecek kemik çıkıntıları da bulunuyorsa bu çıkıntıların tıraşlanması gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda kıkırdak hasarları ve eklem çevresi yarıklarına da bu yöntem sayesinde müdahale edilmektedir.

Bu yazı 349 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun