Kalın Bağırsak Kanserinden Kurtulma Yöntemleri

Paylaş
 

Ülkemizde her iki cinsiyette de en sık karşımıza çıkan üçüncü kanser türü kalın bağırsak kanseridir. Kalın bağırsak kanserinde erken tanı çok büyük önem taşımaktadır. Kalın bağırsak kanserini önleme ve kanserden kurtulmak için dikkat etmeniz gerekenler vardır.

İdeal Ağırlığınızı Korumalısınız

Günümüzde birçok hastalığın en temel nedeni obezitedir. Obez olan kişilerde kalın bağırsak oluşma riski %50 oranında daha fazladır. Bu yüzden her zaman ideal ağırlığınızı korumaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Haftada 2 – 3 Kere Kurubaklagil Yemelisiniz

Sindirilemeyen besin parçacıkları olan posalar dışkıya hacim kazandırmaktadır. Posa bakımından zengin besinler tüketmeniz birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır. Düşük posalı besinler tüketen kişilerde kanser görülme ihtimali yüksek posalı besinlere göre daha fazladır.

Meyve Suyunu Posasıyla Tüketen

Antioksidan bakımından zengin olan besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Antioksidanlar kanserle savaşma konusunda çok iyidir. Bu yüzden karbonhidrat tüketmek yerine meyve ve sebze tüketmeniz gerekecektir. Meyvelerin suyunu sıkmadan kabuklarıyla beraber tüketmeniz posa bakımından da zengindir.

Folik Asit İçeren Besinler Tüketmelisiniz

Folik asit tüketmeniz sindirim sistemi bakımından güçlendirecektir. Hastalıklarla savaşır ve hücre gelişiminizi düzenler. Bu yüzden takviye yerine ek olarak folik asit almak yerine bunu besinlerden alma yoluna gidebilirsiniz.

D Vitamini Çok Önemlidir

D vitaminin eksik olması bazı hastalıkların oluşmasına sebep olacaktır. D vitamini ihtiyaçları genellikle besinlerden tam olarak karşılanamamaktadır. Bu yüzden tahlil yaptırarak eğer bir eksiklik varsa takviye D vitamini almanız gerekecektir.

Bu yazı 309 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun