Kaliteli Uykunun Önemi

Paylaş
 

İnsan ömrünün yaklaşık olarak 3’te 1’i uyku halinde geçmektedir. Sağlık haberleri incelendiği sırada kaliteli uykunun önemi kendisini belli etmektedir. Uyuma halini bir arınma şekli olarak da tanımlayabilirsiniz. Kaliteli bir şekilde uyuduktan sonra kendinizi yenilenmiş hissetmeniz son derece doğaldır. Ek olarak uyku sırasında salgılanan birçok hormon da yer alıyor.

Nasıl Kaliteli Uyunur?

Sağlık sitesi olarak sizlere kaliteli bir uykuya nasıl sahip olacağınız hakkında da bilgi vereceğiz.

Size özel yatağı seçmelisiniz: Uyku kalitesinde en önemli etkiye sahip olan noktalardan birisi; yatak seçimidir. Kendinize en uygun olan yatağı seçerek daha kaliteli bir uykuya da sahip olabilirsiniz.

Uyku saatlerinizi planlamalısınız: Uykunuzu tam olarak alabilmek için kendinize yatış ile kalkış saatleri belirlemeniz gerekir. Her gün aynı saatte uyuyarak aynı saatte uyanmaya çalışmalısınız. Bu şekilde uyku ritminizi düzene oturtma imkanınız bulunur. Çalışan kişiler için ise; araya hafta sonu girebilmektedir.

Akşam yemeklerinize özen gösterin: Yemek sonrasında hemen uyumak solunumunuzu zorlaştıracak olan etkenler arasında yer almaktadır. Kaliteli bir şekilde uyuyabilmek için akşam yemeğinize de dikkat etmeniz gerekir. Uyumadan minimum 3 saat önce yemek tüketiminizi sonlandırmanız gerekir. Aynı zamanda akşam yemeklerinizi yiyeceğiniz sırada baharatlı ve yağlı gıdalardan uzak durmanız gerekir.

Uyunan ortam: Uyku kalitesini etkileyen faktörler arasında uyunan ortam da etkili olmaktadır. Sıcak, nem, gürültü ve ses gibi faktörlerin doğru şekilde ayarlanmamış olması uykunuzda sorun yaşamanıza sebep olabilmektedir.

Yatak odanızda telefon ve bilgisayar gibi aletler bulunmamalıdır: Yatak odasında cinsellik ve uyku gibi aktivitelerin bulunmaması gerekmektedir. Uyumuş olduğunuz ortamda bilgisayar, yemek yemek ve cep telefonu ile ilgilenmek zihninizin daha aktif olmasını sağlamaktadır. Uykuya dalma süreniz artacağı gibi uyku kaliteniz de azalacaktır.

Bu yazı 271 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun