Kalp Çarpıntısı Neye İşaret

Paylaş
 

Kalp çarpıntısının sayısız nedeni olabilir. Bunların başında ise ilk olarak kansızlık gelir. Kansızlık, en sık karşı karşıya kalınan kalp çarpıntısı nedenlerinden bir tanesidir. Bu durumda olduğunu hisseden bir kimse aynı zamanda kulak çınlaması ve yorgunluk, baş dönmesi gibi şikayetler de yaşıyorsa ivedilikle doktor kontrolünden geçmelidir. Kalp çarpıntısı neye işaret sorusunun cevapları arasında yer alan bir diğer husus ise bazı içecek ve yiyeceklerdir. Bu içecekler arasında ilk olarak kahve yer alır. Aynı zamanda çay ve enerji içecekleri benzeri içecekler de kalp atışlarını hızlandırabilir. Nihayetinde sigaranın içerisinde yer alan nikotin de kalp atışlarını artıran nedenler arasında yer alır.

İlaç Yoksunluğu

Kalp çarpıntısının nedenler ilaç yoksunlukları da olabilir. Örnek olarak antidepresan ve antipsikotik gibi ilaçların uzun süreli kullanılması sonrasında aniden bırakılması ile kalp çarpıntısı hissedilebilecektir. Nihayetinde kalp çarpıntısının nedenlerinden bir tanesi de tansiyondur. Bu nedenle tansiyon düzenli olarak ölçülmeli ve hekim tarafından reçete edilmiş olan ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Elbette tansiyon hastalarının belirli beslenme alışkanlıkları edinmesi de şarttır.

Psikolojik Rahatsızlıkların Kalp Çarpıntısına Neden Olması

Kalp çarpıntılarının en önemli nedenlerinden bir tanesi de psikolojik rahatsızlıklardır. Psikolojik rahatsızlıkların özellikle depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi durumlarda kalp çarpıntısına neden olması işten bile değildir. Bunun yanı sıra kalp çarpıntılarının bu gibi psikolojik rahatsızlıkların atak olarak tezahür ettiği durumlarda artması da muhtemeldir. Nihayetinde halsizlik ve baş dönmesi gibi bulgular da buna eşlik edecektir. Tüm bunların yanında kalp çarpıntısının nedenleri doğrudan doğruya kalp rahatsızlıklarından da kaynaklanabilir. Şu halde muhakkak bir kardiyoloji hekimine görünmekte yarar vardır. Zira ancak bu sayede kalp kadar kompleks bir organda mevcut olabilecek rahatsızlıklar net bir şekilde ayırt edilebilir.

Bu yazı 276 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun