Kalp Damar Hastalıkları Riskini Arttıran Nedenler?

Paylaş
 

Kalp damar hastalıklarını insanların ölüm nedenlerinde ilk sıradadır. Özellikle 20 yaş altındaki bireylerde her altı çocuktan biri bu riski taşımaktadır. Her insanın yakın çevresinde mutlaka bu risk faktörünü taşıyan tanıdıkları vardır. Kalp damar hastalıkları riskini arttıran nedenler arasında sigara, hareketsizlik, yüksek tansiyon, kalıtım gibi bir çok faktör yer almaktadır.

Kalp Damar Hastalıklarının Oluşumunda Neler Etkilidir?

Günümüzde hareketsizlik insan yaşamı için en büyük sorunlardan birisidir. Hareketsiz bir yaşama bağlı olarak kalp damar hastalıkları problemlerinde artış görülmektedir. Ayrıca sigara içmek vücuttaki damarlarda tıkanıklık yapacağı için kalp damar hastalıklarının gelişiminde büyük rol oynayacaktır. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet gibi rahatsızlıklar da bu hastalığın oluşmasına neden olacaktır. Fazla kilolar damar tıkanıklığına neden olacağı için kalp damar rahatsızlıklarını tetikleyecektir. Özellikle ilerleyen yaş ve cinsiyete bağlı olarak da kalp damar rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Genel olarak ileri yaşlarda erkeklerde daha sık görülmektedir. Kalıtım unsuru da bu hastalığın görülmesini ortaya çıkartmaktadır. Bireylerin genetik yapıları aracılığıyla bu hastalığı kalıtsal olarak getirebilirler. Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan stres de kalp damar hastalıklarında önemli role sahiptir. Stresli ve yoğun bir tempoda çalışan bireyler bu riski taşımaktadır.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Hareketsiz yaşama son verilmelidir. Televizyon başında uzun süre durulmamalıdır. Özellikle yemekten hemen sonra televizyon başına geçilmemelidir. Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Stresli yaşamdan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Sigara kullanımını bırakmak kalp damar hastalıklarından kurulmak için ilk yoldur. Ayrıca yüksek tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıkların vücutta olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü günümüzde çoğu insan bu rahatsızlıkların vücutlarında olduğunu bilmemektedir. Düzenli doktor kontrolüne gitmek gereklidir. Kalıtsal olarak bu rahatsızlıklara yatkın olan kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Genetik olarak getirdikleri bu riskin ortaya çıkmasına engel olmalıdırlar. Günlük tüketilen yiyeceklere dikkat edilmelidir. Sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Tuz tüketimine mümkün olduğu kadar dikkat edilmeli ve altı gramdan fazla tuz alımı engellenmelidir. Ayrıca cinsel gücü arttıran ilaçlardan uzak durulmalıdır.

Bu yazı 234 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun