Kalp Krizi Sırasında Yapılması Gerekenler

Paylaş
 

Kalp krizi hem erkekleri hem de kadınları olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, göğüste yanma, solgunluk ve hazımsızlık gibi belirtileri olduğunu görüyoruz. Fakat kalp krizlerinin 4’te 1’i hiçbir belirti göstermeden ortaya çıkabiliyor. Kalp krizi geçirdiğiniz sırada özellikle yapmanız gereken bazı şeyler vardır.

Kalp Krizi Esnasında Ne Yapılması Gerekir?

Kalp krizinde herhangi bir sorun yaşanmaması adına zaman çok büyük bir önem taşır. Bu yüzden belirttiğimiz durumlardan birisini yaşıyorsanız şunları yapmanız gerekir:

-Kalp krizi belirtilerini hissetmeye başladığınız zaman mutlaka bir yere oturun. Dinlenmeye özen gösterin kesinlikle ayakta durmayın.

-Kravat ve gömlek giydiyseniz kravatı gevşetin ve gömleğin düğmelerini açın. Bu şekilde ferahlamaya çalışın.

-Eğer yanınızda bir aspirin tableti bulunuyorsa mutlaka onu için.

-Kriz anında tek başınaysanız ve yanınızda telefonunuz varsa en yakınınız olan kişiyi arayarak yardım talebinde bulunun.

-Baş dönmesi yaşıyorsanız kuvvetli bir şekilde öksürmelisiniz. Bu şekilde kalp ritminizi artırabilirsiniz.

-Yanınızda bu evrede ilk yardım konusunda deneyimli olan birisi varsa size yardımcı olacaktır. Eğer yanınızdaki kişinin ilk yardım konusunda bir deneyimi yoksa size müdahale etmesine izin vermeyin. Direk olarak ambulans çağırmasını isteyin.

-Kapı ve pencereleri açarak ortama oksijen girmesini sağlamalısınız.

-Kriz anında eğer araç kullanıyorsanız aracınızı hemen kenara çekerek yardım istemelisiniz.

Kalp krizi geçirdiğiniz sırada bu belirttiklerimize dikkat etmeniz sizlerin bu krizi en az risk ile atlatmanıza yardımcı olacaktır. Fakat hiç kaybetmeden bir doktora gitmeniz gerekir.

Bu yazı 349 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun