Kalp ve Damar Hastalıklarından Korunmak İçin Öneriler

Paylaş
 

Dünya genelinde en fazla ölüme sebep olan hastalıklar arasında kalp ve damar hastalıklarının ilk sıralarda yer aldığını görebiliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü verilerine baktığımız zaman 2012 yılından günümüze kadar yaşanan ölümler arasında bulaşıcı hastalıklara bağlı olmayan ölümlerin %46.2’si kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde 2016 yılında meydana gelen ölümlerin ise %39.8’si kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır.

Kalp ve Damar Hastalıklarından Koruyacak Öneriler

Kalp ve damar hastalıklarının görülme ihtimali günlük yaşamınızdaki tempoya, beslenme şeklinize veya genetik faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu hastalıklardan korunmak için şu önerilere dikkat etmeniz gerekir:

Sağlıklı Beslenme: Günlük porsiyonlarınızda meyve ve sebzeye ağırlıklı olarak yer vermeniz, kırmızı eti ise mümkün olduğu kadar azaltmanız gerekecekti. Süt ve süt ürünlerini ise az yağlı olacak şekilde tüketmeniz gerekiyor. Haftada iki porsiyon kadar sardalya, somon, uskumru gibi omega 3 bakımından zengin olan balıkları tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sigara Kullanımı: Sigara tüketimi kalp ve damar sağlığı bakımından sizi olumsuz etkileyecek faktörlerin arasında yer almaktadır. Bu yüzden ne kadar erken yaşta bırakırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

Hareketli Yaşam: Günlük yaşamınızı daha hareketli hale getirmek için özen göstermeniz gerekecektir. Bunun için haftada en az 2.5 saat olacak şekilde orta tempoda veya 1.5 saat hızlı tempoda yürüyüş yapmanız gerekir.

Kan Şekeri Düzeyi: Şeker hastalığı bulunan kişiler kan şekeri düzeyini iyi seviyede tutması gerekir. Kan şekerinizi kontrol altına almanız hayati önem taşımaktadır. Yüksek bir kan şekerine sahip olmanız damar sisteminizin en büyük düşmanları arasında yer alır. Bu yüzden doktor kontrolünüzü düzenli olarak yerine getirmeniz gerekir.

Tansiyon Hastaları: Kan basıncı yüksek olan kişiler yani hipertansiyon hastaları tansiyonlarını kontrol altına alması gerekir. Tuz kullanımınızı kısıtlamanız, düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız , sebze ve meyve tüketimini artırmanız tansiyonunuzun düzenlenmesi evresinde çok önemlidir.

Bu yazı 324 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun