Kan Şekeri Nasıl Kontrol Edilir?

Paylaş
 

Düzenli egzersiz kilo vermenize ve insülin duyarlılığını artırmanıza yardımcı olabilir. Kan şekeri nasıl kontrol edilir? Artan insülin duyarlılığı, hücrelerinizin kanındaki şekerden daha iyi yararlanabileceği anlamına gelir. Egzersiz ayrıca kaslarınızın kan şekeridüzeylerini kontrol etmek için kan şekeri ile enerji kazanmasına ve kontrat yapmasına yardımcı olabilir . Halter, yürüyüş, koşma, bisiklete binme, dans, yürüyüş, yüzme, vb. Egzersiz yapmak için iyi yollar. Kan şekeri kontrolünüz iyi değilse, düzenli olarak yapmalısınız. Bu, farklı aktivitelere karşı tepkinizi anlamanıza ve kan şekeri seviyenizi düşük seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır.

Kontrol Karbonhidrat Alımı Ve Düşük Kan Şekeri

Vücudunuz karbonhidratları şekere (esas olarak glikoz) ayırır ve daha sonra şekeri hücrelere aktarır. Çok fazla karbonhidrat veya insülin fonksiyonunuz olduğunda, kan şekeri seviyeleriniz yükselir.

Amerikan Diyabet Derneği (ADA), kalorileri hesaplayarak veya tarifleri değiştirerek karbonhidrat alımını kontrol etmenizi önerir. Bu çalışma, makul bir diyet ve düşük karbonhidratlı diyetin kan şekeri düzeylerini önlemeye ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur

Lif Alımını Artırın Ve Kan Şekerini Düşürün

Lif, karbonhidratların sindirimini ve şekerin emilimini yavaşlatabilir, böylece kan şekeri stabilitesinin korunmasına yardımcı olabilir. Ne tür lifler de tüketilir de önemlidir. İki tür lif vardır: suda çözünür lifler ve suda çözünmeyen lifler. Çalışmalar suda çözünür liflerin kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.

Ayrıca, yüksek lifli bir diyet, tip 1 diyabette yardımcı olabilir ve düşük kan şekeri seviyelerinden kaçınabilir. Yüksek lifli gıdalar, sebzeleri, meyveleri, fasulyeleri ve tam tahılları içerir. Kadınlar günde 25 gramdan az lif tüketmemeli ve erkekler 38 gramdan az olmamalı veya 1.000 kalori başına 14 gram olmalıdır.

Suyu Tutmak Ve Kan Şekerini Düşürmek

Kan şekerini düşürmede önemli bir faktör vücudu nemli tutar. Vücut susuz kaldığında, vazopressin karaciğerindeki glikojeni kan şekerine dönüştürür. Böbrekler fazla kan şekerini idrar yoluyla tahliye etmeye çalışırlar ve işlem sırasında daha fazla su kaybedersiniz. Bu nedenle, düzenli olarak içme suyu kan şekeri düzeylerini düşürebilir ve diyabet riskini azaltabilir.

Su ve kalorisiz içeceklerin en iyi olduğunu lütfen unutmayın. Şekerli içecekler kan şekerini artırabilir, kilo artırabilir ve şeker hastalığına eğilimlidir.

Bu yazı 240 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun