Kan Vermeden Önce Bilgi Sahibi Olmanız Gereken Noktalar

Paylaş
 

Kan bağışlamak son derece ciddi bir iştir. Sizin için önemli olduğu kadar kan bağışı yaptığınız kişi için de çok büyük bir önem taşır. Herhangi bir doğal afet veya kötü senaryolar adına kan depolarının her zaman dolu olması gerekmektedir. Eğer kan vermeyi planlıyorsanız bu evrede dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Kan Vermeye Uygun Olup Olmadığınız Çok Önemlidir

Herkes kan vermek için uygun kişi değildir. Kızılay bu evrede kan veren kişiler için uygunluk kriterlerini düzenlemektedir. Sizde yer alan bir hastalıkta veya o an var olan bir hastalık evresinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini Kızılay’dan öğrenme imkanınız vardır.

Kan Alındıktan Sonra İncelenir

Donörden alınan kan saklamadan önce ilk olarak incelenmektedir. Bu yüzden alınan kanların hiçbirisinde herhangi bir bulaşıcı hastalık olma ihtimali yoktur. İhtiyaç dahilinde incelenmiş kanlar hastaneye gönderilir.

Kan Vermeden Önce Kontrolden Geçersiniz

Kan veren kişinin kan verme evresinde olumsuz etkilenmemesi adına kan vermeden önce kısa bir kontrolden geçer. Bu durumdan olumsuz etkilenmemeniz adına özellikle nabzınız ve kan basıncınız kontrol edilir. Bağış yapıldıktan sonra demir eksikliği gibi bir durumun yaşanmaması istenmektedir.

Bağıştan Sonra Kendinize Ödül Verebilirsiniz

Kan bağışı yaptıktan sonra bol miktarda su, tuzlu atıştırmalık ve meyve suyu tüketmeniz gerekir. Tuz yiyerek bağışlayarak kaybettiğiniz suyun biraz fazlasını elde etme imkanına sahip olursunuz.

Bu yazı 385 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun