Karaciğer Dostu Olan 6 Besin

Paylaş
 

Vücut fonksiyonlarınızın tam olarak ve sorunsuz işlemesi evresinde karaciğerin çok önemli bir organ olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden karaciğer sağlığını korumanız sağlıklı bir yaşam açısından son derece önemlidir. Karaciğer sağlığının korunması evresinde etkili olan besinleri sizlerle paylaşacağız.

Kırmızı Pancar

Kırmızı pancarın içerisinde yer alan betain ve pektin maddeleri, karaciğerinizi hatta bütün vücudunuzu toksinlerden arındıracaktır. Aynı zamanda lif oranı bakımından zengin olduğu için sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

Yapan Mersini

Yaban mersininin içerisinde polifenol adlı bir madde yer almaktadır. Bu madde sayesinde karaciğerinizin yağlanmasını önleyebilirsiniz. Yüksek kolesterol ile obeziteye de  iyi gelecektir.

Elma

Lif bakımından zengin olan meyveler arasında elma da yer almaktadır. Pektin adındaki bir madde sayesinde damarlarda toksin birikmesinin önüne geçmektedir. Bağırsaklarınızın çalışmasına da yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi

İçeriğinde lif olan ve karaciğer fonksiyonlarınızın düzenlenmesini sağlayan besinlerden birisi de; yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi uzun süre tok kalmanızı sağlarken kilo verme evresinde de size yardımcı olacaktır.

Limon

Antioksidan ve vitamin bakımından zengin olan limon, vücudunuzu toksinlerden arındıracaktır. Karaciğer yağlanmasının önüne geçeceği gibi vücut direncinizi de artırdığı için hastalıklara karşı korunmanızı sağlar.

Sarımsak

Selenyum ve alisin adında iki bileşenden meydana gelen sarımsak, vücudunuzu toksinlerden arındırmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendireceği için karaciğerinizde oluşan yükü de hafifletecektir. Sadece yemeklerinize sarımsak ekleyerek karaciğer yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Bu yazı 320 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun