Kas Yırtılması Tedavisi Nedir?

Paylaş
 

Günlük hayatta pek çok insan kaslarını zorlayacak hareketler yapmakta ya da ani hareket içeren eylemlerde bulunmaktadır. Bu tip sebepler ile zorlanan kaslar yırtılabilmektedir. Bu durumda derhal yapılması gereken eylemi en yakın hastanenin acil bölümüne gitmek olmalıdır. Çünkü yırtılan kasınızı zorlamaya devam ettiğinizde yırtığın durumu daha da kötüye gidebilir. Peki, kas yırtılması tedavisi nedir?

Kas Yırtılması Ne Anlama Gelmektedir?

Kas Yırtılması, kas liflerinin gerilmesi veya yırtılması anlamına gelir. Çoğu kas yırtılması, iki nedenden dolayı gerçekleşir: ya kas haddinden fazla zorlandı ve yırtılma gerçekleşti ya da ani bir hareketle kasın yırtılması gerçekleşti. Hafif vakalarda, sadece birkaç kas lifleri gerilir veya yırtılır. Bununla birlikte, şiddetli vakalarda, gergin kas yırtılabilir ve düzgün çalışamaz. Tanı ve tedaviyi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için, doktorlar kas yırtılmasını şiddetine bağlı olarak üç sınıfa ayırırlar.

Kas Yırtılması Tedavisi

Birinci ya da ikinci dereceden bir kas yırtığı varsa, doktorunuz RICE kuralını izlemenizi isteyecektir. Dolayısıyla yapmakta bulunduğunuz işe bir süre ara vermenizi ya da spor yapıyorsanız, spora ara vermenizi isteyecektir. Kas yırtığının bulunduğu bölgedeki şişliği azaltmak için ise elastik olarak kompres görevi gören bir bandı kullanmanızı isteyecektir.

Öte yandan kas ağrısını ve şişliği hafifletmek için doktorunuz, asetaminofen (Tylenol ve diğerleri) veya ibuprofen (Advil, Motrin ve diğerleri) gibi nonsteroidal antienflamatuar ilaç (NSAID) almanızı önerebilir. NSAID’ler veya asetaminofen (Tylenol) ile iyileşmeyen ağrılı sırt ağrısı olan biri için reçeteli ağrı kesici ilaçlar veya kas gevşeticiler uygun olabilir.

Ciddi derecede üçüncü dereceden bir kas yırtığınız varsa, doktorunuz sizi ortopedi uzmanına yönlendirebilir. Kas yırtığınızın şiddetine ve konumuna bağlı olarak, ortopedi uzmanı bir hafta boyunca yaralı kasları hareketsiz hale getirebilir veya cerrahi olarak tamir edebilir.

Bu yazı 292 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun