Katarakt Tedavisi ve Belirtileri

Paylaş
 

Bir göz hastalığı olan katarakt, gözün arkasında yer alan göz merceğinin çeşitli sebeplerden dolayı çalışma işlevlerini yitirerek, gözün dışarıdan görünümü bozarken görme kalitesini de bozan bir rahatsızlıktır. Hastalığın tedavisi mümkündür ve özellikle orta yaşta olan kişilerde karşımıza çıkmaktadır.

Kataraktın Belirtileri Nedir?

Kataraktın ilk seviyesinde hastalarda ilk olarak görme bozuklukları oluşmaktadır. Hastalığın ilerlediği aşamalarda ise; yakını – uzağı görememe, güneşli ortamlarda duramama, gözlük numaralarında ilerleme olması, çift ve şaşı görme gibi durumlar oluşur. Katarakt hastalığının en son evresinde ise; kişinin gözü dışarıdan bakıldığı zaman mat görülmeye başlar. Göze maviye dönük mat bir renk meydana gelir. Aynı zamanda görme seviyesinde %0 civarında bir azalma oluşması da söz konusudur. Katarakt tedavisi herhangi bir ilaç ile yapılamamaktadır. Sadece göz operasyonları ile gerçekleştirilebilmektedir.

Katarakt Ameliyatının Riski Var Mı?

Günümüzde teknolojinin tıp alanında da gelişme göstermiş olması katarakt ameliyatının basit bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Katarakt ameliyatı göz operatör doktorları tarafından gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında kişi hastanede maksimum 1 gece kalarak taburcu olur. Aynı gün içerisinde katarakt ameliyatı olarak taburcu olan kişiler de vardır.

Katarakt ameliyatı olacak kişilerin hastane ve doktor seçimine dikkat etmesi gerekir. Mutlaka iyi bir hastane ve hekim seçimi yapmalısınız. Normalde katarakt ameliyatı risksiz ameliyatlar arasındadır. Fakat siz seçiminizi en iyisinden yana yaparak bu ameliyatı daha risksiz hale getirebilirsiniz.

Bu yazı 374 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun