Kayısı Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Her zaman tükettiğimiz bitki çayları özellikle hasta olduğumuzda,stresli olduğumuzda sık sık tükettiğimiz çaylardır bitki çayları.Şimdi bu bitki çaylarından en bilindik olanlarından ve en çok tercih edilen kayısı çayından bahsedelim. Kayısı çayı özellikle metabolizmayı hızlandırmak için bağırsaklara  iyi gelmek için içilen bir çaydır. Antioksidan etkisi göstererek  kan akışını ve hücre yenilenmesini hızlandırıcı faktördür.

 Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kayısı çayı B,C ve A vitaminleri bakımından zengin içerikli bir çaydır. Şimdi kayısı çayının diğer faydalarından bahsedelim.

  • Kabızlığa Giderir: Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan kayısı çayı bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak kabızlığa iyi gelir.
  • Kemik Sağlığına Destek Olur: Kemik için gerekli olan mineralleri kayısı çayında bulunmaktadır. Bu durumda kemik erimesine ve diğer kemik hastalıklarına iyi gelir.
  • Cilt Sağlığına Faydalıdır: Kayısı çayı A ve C vitaminleri içerdiğinden faydalıdır. Ayrıca antioksidanlar sayesinde yaşlanma sürecini yavaşlatıcı bir etki gösteren ve cilt sağlımızı düzelten bir çaydır kayısı çayı.
  • Göz Sağlığına İyi Gelir: İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde tüketilmesi gereken kayısı çok etkilidir. Kayısının içinde bulunan bakır, çinko, C ve E vitaminleri göz kaslarına çok iyi gelir. Göz sağlığı içinde iyi olan kayısı çayının faydaları arasında gösterilebilir.
  • Sindirim Sistemini Destekler: Lif açısından zengin olan bu çay sindirim sistemini güçlendirir ve iyi bakteriler üretir ve metabolizmaya yardımcı olur.
  • Kilo Vermeye Yardımcı: Sindirim ve boşaltım sistemini güçlendirerek kilo vermeye yardımcı olur.
  • Kansızlığa İyi Gelir: İçerdiği demir ve mineraller sayesinde kansızlığa iyi gelir.

 Kayısı Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Günde bir ya da iki fincan içmeniz faydalı olacaktır. Bu çayı içerken dikkat etmeniz gereken bol bol su içmektir. Bunun sebebi çayın su atıcı etkisinin olmasından dolayı bol su içilmeli.

Kayısı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir su bardağı suyu kaynatıp içine sallama çayı atarak beş veya yedi dakika bekleterek demleyebilirsiniz. Çayınız sallama çay değilse bir avuç çayı sıcak suda on veya on beş dakika bekleterek su da demleyebilirsiniz.

Bu yazı 288 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun