Kemik Eğriliği Nedir?

Paylaş
 

Bu yazı da sizlere kemik eğriliği nedir onu açıklayacağız. İnsan ya da hayvanların iskelet yapısını oluşturan çeşitli şekillerdeki beyaz, sağlam ve sert yapılardaki oluşumlara kemik denir. Üzerlerine yapışan kas yapısından dolayı aktif olmadan hareket sistemine katılırlar. Erişkin bir insan vücudunda 206 adet kemik vardır.

3 cins kemik vardır. Bunlar; uzun kemikler, kısa kemikler ve yuvarlak kemiklerden oluşur. Kemik dokusunun bir kısmı organik maddelerden diğer kısmı ise organik olmayan maddelerden oluşmaktadır. İnorganik tuzlarla sertleşip, osein denen bir madde ile birleşmiş ve boşlukları dolduran hücrelerden oluşan yapıya kemik dokusu denir.

Burun Kemiği Eğriliği (Deviasyon)

Deviasyon burun kemiğinde eğrilik olmasına denir. Kemik eğriliğinin sebepleri; kemik eğriliği kalıtımsal sebeplerden dolayı da olabilir, sonradan alınan bir darbe veya travma sonucu da olabilir. Deviasyon yani burun kemiğinde eğrilik öncelikle insanın yaşam fonksiyonunda aksaklığa neden olmaktadır. Kemik eğriliği bulunan kişi ağız yolu ile nefes almak zorunda kaldığı için kuru, soğuk hava direk olarak vücuda girer. Ciddi akciğer hastalıklarına yol açar.

Ağızdan solunum yapmanın zararları ise; ağız kuruluğu, ağız kokusu, horlama, koku almada zayıflama ve akciğer hastalıklarıdır. Burun tıkanıklığı sonucunda kişi gece uyuyamadığı için gün içerisinde performans kaybı yaşamaktadır.

Burun Kemiği Eğriliğinin Belirtileri

Dışarıdan bakıldığında burnun şeklinde kaba kemik eğriliği görülmektedir. Sürekli burun tıkanıklığı, ağızdan nefes alma, horlama ve uyku apnesi, burunda ağrıya sahipse kemik eğriliğinden kaynaklanmaktadır. Burun kemiği eğriliği yani deviasyon ameliyatı karar süreci ise burnun iç ve dışının kontrol edilmesi ile başlamaktadır. Burun içine yapılan ameliyatlar yeterli olmuyorsa burun dışına da aynı şekilde cerrahi estetik ile müdahale edilip tedavi edilmeye çalışılır. Daha ciddi sorunlarda burnu yeniden yapılandırma tedavisi gerekmektedir. Bunun için ise kulaktan veya kaburgadan doku alınıp öyle ameliyat edilmektedir.

Bu yazı 301 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun