Kemoterapi Neden Yapılır? Sonuçları Nelerdir?

Paylaş
 

Günümüzde kanser rahatsızlığının her geçen gün artış göstermesiyle beraber kemoterapi tedavisinin sıklıkla duyulmaya başladığını görüyoruz. Sağlık sitesi olarak sizlere “kemoterapi neden yapılır? Sonuçları nedir?” hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi kanser hastaları için kullanılan ilaçla sitotoksik tedavi çeşididir. Kemoterapi, insanda bulunan bir tümörün tedavisi için kullanılır. Bu yöntem ile insanda bulunan tümör hücresinin büyümesi durdurulur ya da tümör hücresi öldürülür.  Kanserin türüne göre kemoterapinin uygulaması, kemoterapinin amacı, kemoterapinin yan etkileri ve kemoterapi sonuçları değişkenlik gösterir.

Kemoterapi Uygulamasının Amacı Nedir?

Kemoterapi kanser çeşidine ve kanserin evresine göre tedavi etmek amaçlı kullanılır. Kemoterapi tümörün yayılmasını önlemek ya da kanser hücresini öldürmek  amacıyla uygulanır. Kemoterapi her kanser hastasına uygulanan bir yöntemdir. Kemoterapi  bazı zamanlarda tek tedavi seçeneği olurken bazı durumlarda değişkenlik gösteriyor. Değişkenlik gösterdiği durumlar ise şunlardır:

Radyoterapi bu durumlar ile birlikte eş zamanda olarak kemoterapi ile birlikte uygulanılır. Cerrahi uygulamadan önce kanser hücresini küçültmek amacı ile veya ameliyattan sonra tümörün büyüsünü ve diğer bölgelere yayılmasını durdurmak için tercih edilir aynı durum radyoterapi uygulamasında da geçerlidir.

 Kemoterapide Kullanılan İlaçlar Hangi Yolla Uygulanır?

 • Damar Yoluyla: En sık kullanılan yöntemdir. Damardan uygulanılan kemoterapi ilaçları serum gibi uygulanılır mekanizmaları birbirine benzer. Bu uygulamada damara uygulanan ilaçlar serum setinden veya serumun içine çeşitli ilacalar vererek uygulanılır bu uygulama farklı zaman diliminde çeşitli sürelerde yapılır. Uygulama uzun süreli olacaksa hasta bu durumda hastanede yatar.
 • Ağızdan: Kemoterapi bazen hastaneden uzak evde alacağınız haplarla yapılabilir. Bu durumda doktorunuzun tavsiyelerine çok iyi uyup aklınıza takılan en ufak soruyu bile sormalısınız.
 • Vücut Boşluğuna Uygulanabilir: Kemoterapi hastalarına bazen  karın boşluğuna, akciğer zarı içine ve mesane içine uygulamalar yapılır. Yapılan bu uygulamalar muhakkak bir merkezde uzman kontrolünde olmalıdır.

Kemoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kemoterapi sadece kanser hücrelerine zarar vermez. Bağırsak ve ağız mukozasına, saç kökü hücreleri, kemik iliği hücreleri gibi sağlıklı, ve hücre sayısı fazla olan  ve çabuk bölünen hücrelere de zarar vermektedir.

Kemoterapinin sıkça rastlanan yan etkileri şunlardır:

 • Sindirimin sisteminde problemler, kusma, ishal, mide bulantısı vb.
 • Saç döküntülerine yol açar.
 • Kemik iliğine hasar verir.
 • Organ ve sistemlerin fonksiyonlarında sorun çıkartabilir. Kalp, karaciğer, beyin ve sinir sisteminde bozukluklar yaratabilir.
 • Erkeklerin testisinde kadınların yumurtalığında zarar verir.
 • Yorgunluk ve kansızlık yapabilir.
 • Anemi hastalığına sebep olur.
 • İştahsızlığa neden olur. İştahınızı açmak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;
 • . Aileniz ve arkadaşlarınızla sizi mutlu edecek ve huzurlu bir ortamda bulunmak.
 • . Proteinli yiyecekleri oldukça sık tüketmek.
 • . Kendinizi mutlu ve huzurlu hissettiğiniz zaman besin kalitesi iyi ve yüksek gıdalar tüketmelisiniz

Kemoterapi Sırasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tedavi sırasında beslenmek oldukça önemlidir. İyi beslenmek tedavi sırasında size çok yardımcı olacaktır, tedavi sırasında iyi beslenmek yan etkileri ile başa çıkabilmek, ilaç nedeni ile bozulan dokularda, enfeksiyondan korunmak için ve bu iyileşme süresini hızlandırmak açısından büyük önem taşır. Beslenme sırasında bol  su tüketilmelidir. Yağlı yemekleri tüketilmemelidir, proteinli besinlere oldukça önem verilmelidir, yiyecekler oldukça iyi on yıkanmalı ve güzel pişmelidir. Tahıl, et, süt ürünlerini günde en az iki en fazla dört porsiyon tüketilmelidir.

Kanser hastalarının tedavi sürecinde moralleri yüksek olmalıdır, stresten uzak durması lazım, psikolojisinin iyi olması lazım. Kanser zorlu bir süreçtir bu süreçte alınan kemoterapi ise oldukça zordur hastanın bu durumda moralinin ve psikolojisinin iyi olması lazım.

Bu yazı 424 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun