Kilo Almama Yolları

Paylaş
 

Tıbbi olarak eğer beden kütle indeksiniz hesaplandığı zaman kilonuzun boyunuza olan oranı 30’un üzerindeyse obez olarak tanımlanırsınız. Obezite ise yaşam kalitenizin büyük oranda düşmesine sebep olacaktır. Bunu engelleyebilmek için obeziteden korunmanız gerekir.

Obeziteden korunabilmek için doğru beslenme şeklinin çocukluk dönemlerinde kazanıldığını unutmamanız gerekir. Obeziteden korunmak isteyen kişiler ilk olarak yaşam koşullarını düzenlemeleri gerekmektedir. Bu evrede sporu bir yaşam şekli olarak benimseyerek haftada en az üç gün olmak üzere egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

Beslenme şekli olarak ise her zaman taze meyve ve sebzeler tüketmeniz gerekecektir. Bu evrede işlenmiş olan gıdalardan uzak durmanızın sizin için daha iyi olacağını bilmelisiniz. Özellikle asitli içecekler içmemeniz gerekir.

Market Alışverişi Yaparken Dikkatli Olun

Markete gittiğiniz sırada karşınıza birçok işlenmiş olan gıdalar olacaktır. Fakat siz bu gıdaları ve basit şekerli karbonhidratları tüketmek yerine yoğurt, meyve ve kuruyemiş tüketmeye özen göstermelisiniz. Ekmek tüketiminizi ise beyaz ekmek yerine özellikle tam tahıllı ekmekler yemeye çalışmalısınız.

Yemek tarzlarını ise yavaş adımlarla düzenlemeye almanız gerekecektir. Yemek pişirdiğiniz sırada olabildiğince kızartmadan kaçınarak ızgara, fırın veya haşlama yöntemlerini kullanmanız gerekecektir. Haftada üç gün ise mutlaka beyaz et tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra kırmızı et tüketimini de ihmal etmemelisiniz.

Hayvansal yağ tüketimi sağlığınız için çok zararlı olmanın yanı sıra kilo almanıza da sebep olmaktadır. Bu yüzden hayvansal yağlardan ziyade fındık yağı, zeytinyağı gibi bitkisel yağları tercih etmeye özen göstermeniz gerekecektir. Son olarak kilo vermeniz ve kilonuzu koruyabilmeniz için su tüketimi çok büyük önem arz eder. Bu yüzden günlük su tüketimini artırmaya özen göstermelisiniz.

Bu yazı 404 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun